Podle obžaloby v únoru letošního roku nechala v hrůzných podmínkách umírat svou mentálně postiženou a nemohoucí sestru (55 let), o niž se jako soudem ustanovená opatrovnice měla starat. „Byla nalezena ve své posteli s hmyzem a larvami, ve vlastních výkalech, vyhladovělá a dehydratovaná. Tento stav vedl k těžké sepsi, bakteriální otravě krve, zánětu plic a těžké dehydrataci," prohlásil státní zástupce. Žena následně v nemocnici zemřela.

„Skutek není trestným činem," řekl soudce, který Marii Jopkovou ve čtvrtek odpoledne zprostil obžaloby. Podle něj je obžalovaná mentálně retardovaná, s IQ 52 na úrovni dvanáctiletého dítěte. Pro sestru dělala, co její schopnosti umožňovaly. Nikdy nebylo při kontrolách zjištěno týrání.

Odmítla, že by se o sestru nestarala

Jopková, která vychodila šest tříd zvláštní školy, se jen obtížně orientuje v reálném životě. K soudu ji musel přivézt její praktický lékař, u něhož na částečný úvazek pracuje jako uklízečka. Jopková by se totiž sama nedokázala do Ostravy dopravit. Právě tento lékař nebo místní úřednice Jopkové pomáhají s řešením situací, s nimiž si sama neví rady. „Když něco nevím, jdu za nimi," řekla Jopková, která se po poradě se svým obhájcem odmítla k obžalobě vyjádřit.

Při jednom z dřívějších výslechů ale odmítla, že by se o sestru nestarala. Prý jí vařila, pomáhala s umýváním i oblékáním. Zhruba dva týdny před smrtí však sestra přestala chodit. Jopková uvedla, že sestru nedokázala v posteli otočit, proto ji nemohla umývat, byť se o to snažila. Příbuzná jí navíc údajně sama řekla, ať ji tak nechá, neboť umírá. „Byla těžká, já bych ji nezvedla. Ale dávala jsem jí jíst a pít. Říkala mi, abych ji nechala tak, že umírá. Ještě se u toho usmívala," uvedla Jopková.

Proč nikoho nepožádala o pomoc, není jasné. V prvním patře rodinného domu přitom bydlela další její sestra. „Nemáme dobré vztahy," snažila se vysvětlit Jopková. K sestře, jejíž zdravotní stav se začal rapidně zhoršovat, nakonec přivolala lékaře. Ten poté kontaktoval záchrannou službu. I přes veškerou péči však žena v nemocnici zemřela.