V ostravské zoo čítá aktuálně chovné stádo deset jedinců. K tomuto počtu přispěla i tři letošní mláďata, které se zde narodila – všechno samičky.

„Stádo tak tvoří jeden hřebec a devět klisen. Jak se můžeme dočíst v čerstvě vydané evropské plemenné knize pro tento poddruh, který publikovala hamburská zoo, jedná se v současné době o největší stádo tohoto vzácného zvířete v celé Evropě,“ upřesnila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Důvodem, proč onagerům hrozí vymření, může být skutečnost, že se je většina chovatelů bojí rozmnožovat. A proč se v Ostravě onageři množí, zatímco jinde nikoliv?

V ostravské Zoo se snaží zachránit druh osla, kterému hrozí vyhynutí.Zdroj: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

„Chceme-li zachránit druh, musíme umožnit pravidelnou reprodukci všem jedincům, aby nedocházelo k situacím, kdy po delší reprodukční pauze zvířata nemohou zabřeznout. Zároveň musíme simulovat situaci, která by nastala i ve volné přírodě, tedy usmrcovat slabé a geneticky nevhodné jedince pro malou populaci. Jen v takovém případě může být celá populace zdravá. A jelikož se tomu bohužel řada evropských zoo snaží či musí z důvodů takzvaného veřejného mínění či z důvodů legislativních vyhnout, tak raději onagery nemnoží vůbec,“ vysvětlil Jan Pluháček, vědecký pracovník Zoo Ostrava Jan Pluháček, který je členem evropského záchovného programu pro onagera.

Jak dodal, jelikož onageři patří k méně často chovaným druhům v Evropě, odráží se tato situace na velikosti evropské populace. „Přestože největší stádo je momentálně chováno v naší zahradě, není tomu kvůli vysoké míře reprodukce našich klisen, nýbrž proto, že je množí pouze některé instituce. Kupříkladu letos se mláďata narodila a odchovala jen v zoo Chester, Le Vigean a v Ostravě,“ vysvětluje problém Jan Pluháček.

Onageři v Zoo Ostrava obývají jeden ze tří rozsáhlých výběhů safari – Persii. Výběh s nimi sdílí i samčí skupina jiného vzácného druhu – daňka mezopotámského.

Zvířata v už zmíněném výběhu mohou návštěvníci pozorovat z bezprostřední blízkosti, avšak pouze ze safari expresu. Protože však safari expres vyjíždí letos naposledy tento víkend, dlouho s návštěvou neotálejte a přijďte se na ně ještě podívat. V sobotu 27. října vyjíždí poslední souprava v 17:30, v neděli 28. října v 16:30 (z důvodu posunu času). Nástupiště je pod výběhem žiraf, v blízkosti expozice Mokřad.