Zatímco před rokem při stejné akci ve stejné lokalitě nachytali asistenci přepravy při jízdě načerno téměř každého sedmého cestujícího, uplynulý víkend přinesl o něco více zarážející výsledky.

Asistenti se v noci z pátku na sobotu zaměřili na spoje projíždějící zastávkou Stodolní. V patnácti tramvajích zkontrolovali celkem 475 cestujících, z nichž 121 museli vyloučit pro jízdu bez platné jízdenky.

„Byla to výjimečná noční akce zaměřená na konkrétní lokalitu a čas. Asistenti jinak v pátek v noci zcel běžně kontrolují dodržování přepravních podmínek, ale s jejich běžnou prací se tato akce nedá srovnávat,“ řekla Deníku mluvčí DPO Karolina Rycková.

Asistenti přepravy tentokrát systematicky kontrolovali všechny noční spoje z pátku na sobotu od 22 hodin do 2 hodin v úsecích mezi zastávkami Křižíkova a Karolina. Během „razie“ nedošlo k žádnému mimořádnému případu vyžadujícímu zásah policie.

250 TISÍC HŘÍŠNÍKŮ

„Bezpečnost našich cestujících je pro nás, obzvláště v této době, zcela zásadní. Asistenti přepravy kontrolují nejen platné jízdní doklady, ale i zda někteří cestující svým chováním či hlukem nenarušují komfort ostatních cestujících. Je známo, že právě cestující bez platných jízdních dokladů jsou častokrát právě ti, kteří způsobují konflikty v MHD,“ uvedl ředitel DPO Daniel Morys.

Poslední obdobný cílený noční zásah asistentů přepravy se kvůli koronaviru uskutečnil už před rokem, a to rovněž ve spojích stavějících na zastávce Stodolní. Na konci září minulého roku asistenti přepravy zkontrolovali 745 cestujících v 18 spojích, z nichž 109 vyloučili.

Službu asistentů přepravy zavedl ostravský dopravní podnik v březnu 2017. Aktuálně zaměstnává 60 asistentů přepravy, kteří jsou vysílání do terénu ve dne i v noci. Za celou dobu působení vyloučili z přepravy už více než 252 tisíc cestujících bez platné jízdenky, nebo těch, kteří hrubě porušovali přepravní podmínky.