Vichr ale neškodil jen v horských oblastech Jeseníků a Beskyd. Společnost ČEZ v pondělí v sedm hodin ráno řešila 60 poruch na vysokém vedení, další na nízkém napětí a bez dodávek elektřiny bylo v té době 48 tisíc odběratelů po celém kraji.

Do 13. hodiny se energetikům podařilo k síti připojit zhruba 40 tisíc odběratelů. Kalamitní stav, který společnost ČEZ Distribuce vyhlásila na celém svém zásobovacím území, platí ale i dnes odpoledne. V terénu jsou podle mluvčího Skupiny ČEZ Vladislava Sobola všichni pracovníci poruchových čet, k odstraňování škod byly povolány i subdodavatelské firmy. „Snažíme se dodávky elektřiny obnovovat co nejrychleji, ale dá se očekávat, že práce budou pokračovat nejen v noci, ale i v průběhu úterka,“ dodal Vladislav Sobol.

Moravskoslezští hasiči vyjeli kvůli škodám způsobeným vichrem od nedělní půlnoci do pondělní 15. hodiny k téměř půl tisícovce zásahů.

„Události jsou zatím bez zranění osob, což je nejdůležitější. Práce je ale hodně. Vítr se na většině míst už utišil, ale práce s popadanými a vyvrácenými stromy je stále dost,“ informoval v pondělí odpoledne mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

V Bruntálu padalo nejvíce stromů v oblasti Městského parku. Jeden z vyvrácených stromů spadl přes plot do areálu hospody Roští. V Krnově vichr srazil k zemi stromy i na Sídlišti pod Cvilínem. Jejich větve poškodily i několik zaparkovaných automobilů. Strážníci Městské policie Krnov byli přes noc přivoláni k několika událostem způsobeným větrem, ale nemohli je zapsat do hlášení, protože jim nešla elektřina.

Situace po vichřici v lesích nad Obornou na Bruntálsku:

Situace v Bruntále:

Situace v Krnově:

Vichřice zastavila hlavně v ranních hodinách i provoz na vlakových tratích. Konkrétně v úseku mezi Děhylovem a Ostravou-Třebovicemi najel pět minut před nedělní půlnocí nákladní vlak do spadlého trakčního vedení. „To poničil silný vítr. Událost se obešla bez zranění,“ uvedl Marek Illiaš ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) s tím, že provoz na zmíněné trati byl obnoven v pondělí před devátou hodinou.

Stromy padaly přes koleje i mezi Lískovcem a Paskovem, Frýdkem-Místkem a Baškou, poblíž Kunčic pod Ondřejníkem nebo na trati mezi Osoblahou a Bohušovem. „Provoz byl na zmíněných tratích obnoven už v pondělí před šestou ráno. Výjimkou byla trať mezi Osoblahou a Bohušovem, kde náhradní přepravu zajišťovaly až do 8.20 hodin autobusy,“ doplnila Radka Pistoriusová ze SŽDC.

V Ostravě energetici evidovali nejvíce poruch v Heřmanicích, Muglinově a ve Slezské Ostravě. Starosta městského obvodu Richard Vereš uvedl, že vichr poškodil i část obložení střechy DPS Hladnovská.

„V Antošovicích pak spadlo přes cyklostezku osm stromů,“ doplnil starosta Slezské Ostravy.

Český hydrometeorologický ústav na svých stránkách v pondělí odpoledne už neměl výstrahu před silným větrem. Ve výhledu nebezpečných jevů s platností od úterní půlnoci ale meteorologové vydali předběžné varování před čerstvým větrem o rychlosti 15 až 20 metrů za sekundu. Předběžné varování bylo vydáno pro deset krajů včetně Moravskoslezského.

Vichřice na Opavsku: nejezdí vlaky, domácnosti jsou bez proudu  

Silný vítr, který nejen opavský okres zasáhl během nedělního večera a noci na pondělí, omezil provoz na vlakových tratích. Podle aktuálních informací z webu Českých drah nyní nejezdí vlaky mezi Děhylovem a Ostravou – Třebovicemi, a to kvůli stromu, který v tomto úseku spadl na trakční vedení.

Kromě této mimořádné události však od dnešního dne má začít také plánovaná výluka, a to mezi stanicemi Háj ve Slezsku a Ostrava – Svinov, vždy od 8 do 13.40 hodin. Trvat má celý týden, vlaky nepojedou z důvodu údržby a opravy kolejí na trati.

VYHLÁŠEN BYL KALAMITNÍ STAV

Energetici evidovali k pondělní sedmé hodině ranní v celém Moravskoslezském kraji na 48 tisíc domácností bez elektřiny. Na Opavsku jsou nejvíce zasaženy oblasti Budišova nad Budišovkou, Čermné ve Slezsku, Klokočova, Kružberku a Starých Těchanovic.

„V terénu máme všechny pracovníky poruchových čet, povolali jsme i subdodavatelské firmy. Navýšené počty pracovníků jsou také na call centru v Zábřehu na Moravě a celostátním dispečinku. Na obnovení dodávky do postižených lokalit intenzivně pracujeme,“ řekl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Silný vítr trápí Česko již od sobotní noci. Jak vypadá odstraňování škod na dalších místech v republice se můžete podívat zde: