Vláda v demisi během března až června podobně navštíví všechny kraje v České republice. Moravskoslezský je šestý v pořadí. „Chceme se zaměřit na řešení problémů přímo na místě, a proto je pro nás důležité, abychom nejednali pouze v Praze, ale navštívili všechny kraje a místa, kterých se dané potíže týkají. Každý region má ale svá konkrétní témata a nyní bude příležitost, aby se jimi vláda zabývala,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš. „Mezi naše prioritní témata ale během návštěv krajů patří vybudování dopravní infrastruktury i financování regionálního školství,“ prohlásil Andrej Babiš.

V Moravskoslezském kraji vláda nejprve zavítá do společností OKD a ArcelorMittal, kde budou řešit především otázku zaměstnanosti a dalšího vývoje firem.

V Dolní oblasti Vítkovic čeká ministry setkání se starosty měst a obcí.

Řešit se bude také vyhrocená situace ve Fakultní nemocnici Ostrava. Největší zdravotnické zařízení v regionu s obratem takřka pět miliard korun totiž čeká na výsledek výběrového řízení na post nového ředitele. Nedá se vyloučit, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ho oznámí během své návštěvy Ostravy.

Ve středu navštíví Andrej Babiš se svými ministry třeba Letiště Leoše Janáčka Ostrava nebo skokanský areál ve Frenštátě pod Radhoštěm. „O připravovaných investicích bude vláda diskutovat i na Pustevnách. Svou návštěvu regionu zakončí v Třinci, kde bude hlavním tématem dopravní infrastruktura,“ uvedla mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

Do Moravskoslezského kraje přijedou předseda vlády Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, ministr dopravy Dan Ťok, ministr zemědělství Jiří Milek, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr kultury Ilja Šmíd. Části programu se zúčastní také vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

Babiš poobědvá ve Frýdku ve školní jídelně, těšit se může na guláš 

Namísto vybraných lahůdek ve vyhlášených restauracích čeká ve středu na vládní delegaci v čele s premiérem Andrejem Babišem oběd ve školní jídelně. Kuchařky ve Střední odborné škole v Lískovecké ulici ve Frýdku připraví zeleninovou polévku a karlovarský guláš s houskovým knedlíkem.

Návštěva areálu školy, kde se učí budoucí zemědělci, mechanici, logističtí pracovníci, autoelektrikáři nebo opraváři, je součástí programu vlády při dvoudenním turné po Moravskoslezském kraji. Premiér Babiš si s několika dalšími členy vlády nejdříve prohlédne stávající dílny a zázemí školy a pak také místo, kde by měly vyrůst nové dílny. V poledne by měla ve sborovně začít půlhodinová Babišova debata s žáky školy. Vedení školy předpokládá, že debatovat bude zhruba třicítka žáků převážně z vyšších ročníků.

„Po debatě s žáky půjde pan premiér se svým doprovodem ještě na vyhlášení mezinárodní soutěže svářečů Zlatý pohár Linde. Shodou okolností se ve středu v poledne budou vyhlašovat výsledky,“ přiblížil ředitel Střední odborné školy Pavel Řezníček.

Celá delegace bude obědvat ve školní jídelně. „Je to netradiční, ale návštěva je v poledne. Vládnímu zástupci, který tady byl domlouvat podrobnosti, jsem nabídl takovou možnost. S díky to přijali,“ podotkl ředitel. Podle něj čeká na vládní představitele běžný školní oběd. „Je to samozřejmě trošku upravený jídelníček. Není v ten den nabídka dvou jídel, protože účastníků svářečské soutěže je kolem dvou set, takže jsme museli usnadnit provoz kuchyně kvůli velkému počtu odebraných jídel,“ přiblížil ředitel školy.

Kdo nebude mít chuť na guláš, hlady ze školy neodejde. „Budeme mít připraveno několik dietních jídel, a to kuřecí plátek se zeleninou, protože ne všichni můžou klasický guláš,“ doplnil ředitel Řezníček.

Hlavním smyslem vládní návštěvy ve škole je příprava výstavby nových dílen. Kraj jako zřizovatel školy plánuje výstavbu dvou nových budov školních dílen v ulicích Lískovecká a Na Hrázi. Aktuálně se odborný výcvik ve škole vyučuje v nevyhovujících prostorách. Předpokládané náklady na vybudování dílen pro strojírenské obory v Lískovecké ulici činí zhruba 126 milionů korun a dílen pro automobilní a zemědělsko-technické obory v ulici Na Hrázi zhruba 81 milionů korun. Projekt dílen je připraven a řeší se financování.


Program vlády v MS kraji

ÚTERÝ 24. DUBNA

6 hodin návštěva OKD a jednání s vedením společnosti.

8 hodin návštěva ArcelorMittalu a jednání s vedením společnosti a odbory.

9.30 hodin jednání vlády s Radou Moravskoslezského kraje.

12.10 hodin návštěva Moravskoslezského inovačního centra v Ostravě-Pustkovci.

13.25 hodin návštěva Dolní oblasti Vítkovice.

14 hodin setkání se starosty měst a obcí Moravskoslezského kraje.

STŘEDA 25. DUBNA

7.15 hodin návštěva Bílovecké nemocnice.

8.10 hodin návštěva Letiště Leoše Janáčka Ostrava. (položení květin k památníku letců z Moravskoslezského kraje u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a prohlídka areálu).

9.35 hodin návštěva skokanských můstků ve Frenštátu pod Radhoštěm.

10.20 hodin návštěva areálu Pustevny.

11.30 hodin návštěva Střední odborné školy Frýdek-Místek.

13.40 hodin návštěva Domova Březiny v Petřvaldu.

14.40 hodin návštěva Třince včetně lokality Jablunkovska.

15 hodin kostel v Gutech.