V dalším příběhu chlapec projíždí na kole pod padajícími závorami. Také „to nedá“. Projíždí vlak, chlapec umírá v sanitce.

Další hazardér vylézá na odstavený vagón. Zabije ho elektrický výboj. Někdo vyhazuje z okna vlaku plechovku. Ta zraní dívku venku v obličeji. Kromě filmu si mohou žáci vyslechnout i autentické zážitky hasičezáchranáře. „Dívce mávající z okna rychle jedoucího vlaku amputovala větev kus dlaně. Ta dívka pak vypovídala: myslela si, že ji jen něco štíplo, byla v šoku, ostatní cestující křičeli hrůzou. Vlak ujel tři kilometry, než zastavil. Hledali jsme kolem trati tu ruku. Našli jsme ji, ale přišít už nešla,“ vyprávěl návštěvníkům záchranář.

„Je to strašné. Já sama jsem opatrná, ale znám kluka, který dost riskuje, tohle by určitě měl vidět. Škoda, že tu není,“ komentuje film a vyprávění jedna z návštěvnic.

„Má někdo z vás v mobilu aplikaci Záchranka?“ „Ano, já,“ hlásí se na dotaz hasiče jediná z asi dvacetičlenné skupiny žáků. Ostatní o takové aplikaci nikdy neslyšeli. „Jsou tam hlasové návody na poskytnutí první pomoci a ošetření různých zranění a funguje to také pro případ nouze, když třeba v lese spadnete z kola a kolem není nikdo, kdo by vám pomohl,“ vysvětluje přednášející. Opakují se zásady první pomoci, telefonní čísla na záchranné složky, kdo chce, může si na figuríně vyzkoušet použití defibrilátoru. Na nástupiště už přichází další skupinka. „Cílem je zejména mladým lidem, ale i ostatním ukázat, jaké věci se stávají a mohou stát. Vlak nezabrzdí jako auto, nedokáže se vyhnout,“ uvádí manažerka preventivního vlaku Elen Matéová.

Vlak stojí na krnovském Hlavním nádraží ještě dnes a zítra. Prohlídky začínají každých 45 minut od 8.15 do 14.15 hodin. Náklady hradí organizátoři: České dráhy, Správa železniční dopravní cesty a ČD Cargo.

Zahájení nové sezony na zámku v Linhartovech.
Podívejte se, co nabízí zámek Linhartovy v nové sezoně