Pro Petra Pavla v Čeladné hlasovalo 649 lidí (37,38 %), pro Andreje Babiše 589 (33,92 %). Účast u urny čítala v obci s 2930 obyvateli více než slušných 70,63 procent voličů. „Výsledek víceméně odrážel situaci ve zbytku republiky, kde Pavel jen těsně porazil Babiše. Dokládá to, že zde žijí stejní lidé jako jinde,“ mínil Ondřej Vala provozující restauraci a hotel Na Rozcestí.

Čeladná v posledních letech získala reputaci jedné z „top“ adres v Beskydech, ne-li celém Moravskoslezském kraji. Domy tu koupilo, či spíše postavilo, mnoho podnikatelů. „Osobně bych ale výsledek voleb nespojoval s tím, že máme tolik movitějších sousedů. Může za tím být nálada lidí po tom, co byl jeden z kandidátů premiérem, a jak si vedl. Nemohou mu to zapomenout,“ tvrdil Vala.

Ve škole měli každopádně z generála radost

Čeladenští také hovořili o tom, že Pavel je oproti Babišovi „novou figurou“, byť poukazovali i na jeho kontroverzní minulost spojenou s vojenskou rozvědkou komunistického Československa. „Já jsem odvolil a uzavřel to. Výsledky v obci jsem, pravda, nesledoval. Ale pevně doufám, že budou v republice ve druhém kole stejné, jako v prvním,“ vzkázal Petr Bernady z místního klubu seniorů.

Lokální historik Petr Anderle si též netroufal říci, že by generálovo vítězství na Čeladné souviselo se zdejší koncentrací byznysmenů. „Je to otázka osobních preferencí a možná i momentální nálady či vlivu přátelských nebo nepřátelských médií,“ nechal se slyšet. Vedoucí místní knihovny Dana Košňovská podotkla, že největší boom nových (a movitých usedlíků) má tato beskydská obec asi za sebou.

Ve škole měli každopádně z generála radost. „Pracujeme trvale a stále podle nějakého řádu a s disciplínou. Toto všechno spatřuji u Pavla, představuje systém i pravidla, vojáci to tak mají a ve školství – jen si to přiznejme – podle toho jedeme též,“ prohlásila ředitelka Jana Satinská. Voliče ve vesnici považovala za rozumné, zvažující a přemýšlející. Výsledek prvního kola označila jako skvělý.

„Kdo má jakou profesi či příjmy se na volbách u nás neodrazilo. Co já vím, řada podnikatelů ani nebyla doma, odjeli například na dovolenou,“ popsal čeladenský starosta Pavol Lukša. Co se hlasování samotného týkalo, ocenil uvědomění sousedů, že dorazili k urně v tak hojném počtu. Pavlovo vítězství si vysvětloval náladou ve společnosti a „vlastním rozumem“ sousedů.

„Na životě v tak krásné obci, jako je Čeladná, se to, kdo usedne v dalším období na Hradě moc neprojeví,“ podotkl starosta vesnice, kde se cena pozemků pohybuje kolem patnácti set korun za metr čtvereční. Časy, kdy se zde dala dobře zpeněžit snad i psí bouda, jak upozornil, minuly. Přesto se ale staví – příkladem je Rezidence Čeladná, u níž je billboard s prezidentskými kandidáty.

Rozvoj obce podle Lukši souvisel se třemi projekty - vybudováním náměstí podle návrhu Oldřicha Gary, Beskydským rehabilitačním centrem spojeným s lékaři Romanem Dudym a Milanem Bajgarem a Prosper Golf Resortem podnikatele Stanislava Prose. „Dostávali se k nám lidé z vyššími příjmy, kteří se tady poté začali stěhovat a natrvalo bydlet, na ně se nabalovali další,“ dodal starosta.