„Věděl jsem, že vyhrajeme. Že to bude o tolik, mě příjemně překvapilo," radoval se těsně po minulých krajských volbách někdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas. Volební úspěch ho vynesl do funkce hejtmana. V letošních volbách už ale nekandiduje. Kdo ho vystřídá?

Lídrem kandidátky sociálních demokratů se stal Palasův náměstek pro dopravu a životní prostředí Miroslav Novák

Do voleb jde s mottem T. G. Masaryka: „Tož máme tu demokracii, tak ještě nějaké ty demokraty." Ve svém volebním programu slibuje odpovědné rozpočtové hospodaření. Zadlužení kraje chce udržet minimálně na stávající úrovni. „Kraj má krátkodobě půjčeno 240 milionů korun na předfinancování evropských akcí, které však následně dostane proplaceny. Po odečtení této půjčky je tedy zadluženost kraje 1,125 miliardy korun, což je o 57 milionů méně, než když ČSSD přebírala vedení kraje od ODS," tvrdí Novák. Hlavním úkolem nové krajské reprezentace je podpora ekonomického růstu. Za zásadní považuje také vytváření dlouhodobě udržitelných nových pracovních míst v kombinaci s vytvořením efektivního vzdělávacího systému v kraji. Pro lepší životní prostředí je podle Nováka důležitá spolupráce s Polskem. Znovu chce například iniciovat zákonodárnou iniciativu, prostřednictvím které bude požadovat, aby poplatky od znečišťovatelů dostával zpět přímo kraj. Do konce roku 2014 chce rovněž prosadit, aby průmyslové podniky měly nařízeno instalovat nejlepší dostupné technologie. Počítá s dalšími opravami silnic druhé a třetí třídy.

Novákovým konkurentem za koalici TOP 09 a Starostové je Pavol Lukša

Ještě v barvách lidovců v minulosti působil na kraji jako náměstek hejtmana pro stejné oblasti, jaké v tomto volebním období řídil Miroslav Novák. Lukša je nyní krajským zastupitelem, poslancem i starostou podhorské obce Čeladná.

Do předvolebního boje si tentokrát vzal na pomoc patrony Moravskoslezského kraje, natočil netradiční spot. Kromě Radegasta mu v něm radí i rytíř Vítek, liška Bystrouška, Permoník a Děd Praděd. „To video je nadsázka. Hájím hodnoty, které ztělesňují naši patroni. Mají rádi náš kraj, bojují se zlem a jednají čestně," řekl Lukša. Vysvětluje, že každý slušný občan našeho kraje, který je čestný a hrdý na svůj domov, je v jeho očích hrdina. „Jedině s takovými lidmi se nám podaří porazit největší problémy našeho kraje, hlavně korupci," míní.

Dodal, že ústřední myšlenkou programu TOP 09 a Starostové v Moravskoslezském kraji je ochrana veřejných rozpočtů, cílem bude snaha o transparentnost při hospodaření s veřejnými prostředky. „Každá investovaná koruna musí mít zřetelný účel a efekt. Každá dotace musí být zdůvodněna. Zavedeme transparentní smlouvy a elektronická výběrová řízení," prohlásil Lukša s tím, že zvažují zřízení postu krajského velvyslance v Šanghaji, který by měl za úkol přitáhnout čínské podnikatele do našeho regionu.

Jedničkou komunistů, stejně jako ve všech předcházejících krajských volbách, je krajský radní a ostravský zastupitel Josef Babka

„V minulém volebním období se nám nepodařilo prosadit dvě základní legislativní iniciativy změnu zákona o ovzduší a definitivní zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Proto jdeme do voleb s heslem Levicový kraj stop pravicové vládě. Budeme se snažit mírnit asociální dopady, které tato pravicová vláda prosadila a připravuje," prohlásil Babka s tím, že také chce zmírnit dopad vládních škrtů na hasiče a policisty. Kraj by podle něj měl tyto složky podporovat. Neměl by se také bát použít proti znečišťovatelům životního prostředí represivní opatření. U domácností chce pokračovat v programu dotací na výměnu kotlů. Řešením vysoké nezaměstnanosti v kraji je podle Babky příchod dalších investorů, pro které by měl kraj připravit dobré podmínky. „Týká se to nejen stavby zón, ale i odstranění byrokracie. Hodně míst by mohlo vzniknout v oblasti cestovního ruchu. Zásadní ale je spolupráce při zachování stávajících pracovních míst u velkých zaměstnavatelů," předpokládá Babka.

Nově do volebního klání zasáhnou zemanovci a jejich volební lídr Martin Schubert

„Neustálý strach o práci a zvyšující se nezaměstnanost byly argumentem pro Stranu práv občanů Zemanovci, aby se téma práce stalo její programovou prioritou. V žádném případě nejde o populismus nebo levné volební téma. Problematika práce je neoddělitelně svázána se všemi oblastmi lidského života. Pokud se jí nebudeme věnovat, můžeme v Moravskoslezském kraji očekávat výrazné problémy," míní lídr SPOZ, který do politiky vstoupil jako zkušený manažer a odborník v oblasti zahraničního obchodu. Upřesnil, že do volebního programu zemanovci vytipovali desítku témat, kterým našli účinná řešení. Témata podle něj neformulovala Praha, jak to bývá u velkých politických stran časté, ale vznikaly v našem kraji. V případě úspěchu ve volbách Martin Schubert chce, aby prioritou politiků byla spolupráce se zaměstnavateli.

Občanští demokraté nominovali do čela své kandidátky ředitele Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, který přerozděluje evropské dotace, Davida Sventka

Hlavním cílem ODS je zastavit odliv obyvatel z Moravskoslezského kraje. Lidi v regionu chce udržet podporou vzdělání, zaměstnanosti i zlepšováním životního prostředí. ODS tak například slibuje voličům dokončení ekologických opatření u velkých znečišťovatelů s pomocí evropských dotací nebo novou podobu takzvaných kotlíkových dotací. „Vzdělanost chceme zvýšit například založením nadace pro nadané a talentované žáky a studenty nebo podporou moderních výukových metod. Nabízíme třeba zkvalitnění podmínek pro talentované pracovníky výzkumu, vývoje a dalších znalostně náročných oborů," řekl Sventek, který vsadil na pozitivní kampaň, jejíž součástí je projekt pozitivní nálada.cz.

Žena, někdejší starostka Bílovce, nynější poradkyně a městská zastupitelka Sylva Kováčiková vede do krajských voleb Sdružení nezávislých kandidátů

Míní, že předvolebním heslům parlamentních stran, které zklamaly, už málokdo věří. „Sdružení nezávislých kandidátů se chová k občanům odpovědně a neslibuje jednoduchá řešení. Nejsou. Apelujeme na voliče, aby šli k volbám a zvolili takové kandidáty, za kterými jsou vidět pozitivní výsledky," říká Kováčiková a dodává, že Sdružení nezávislých kandidátů tvoří převážně starostové a zastupitelé obcí, za kterými ty výsledky jsou. „Ani po letech na radnicích se nikdo z nás nenechal zkorumpovat, neřídíme se stranickými příkazy, ale selským rozumem a ve veřejném zájmu. Chceme kraj pro lidi. Musíme proto spolupracovat s odborníky, podnikateli a se spolky od hasičů až po zahrádkáře. Potřebujeme vytvořit kraj, ve kterém lidé mají práci, možnost se vzdělávat a neutíkají jinam. Krásným příkladem jsou Dolní Vítkovice. V areálu bývalých vysokých pecí se prolíná kultura se strojírenstvím a průmysl se vzděláváním. Více takovýchto projektů a ne my do Evropy, ale Evropa k nám," prohlásila Kováčiková.

Lidovci si do svého čela zvolili starostu Českého Těšína Víta Slováčka

Za nezbytné považuje další budování sítě sociálních zařízení pro seniory a občany v nouzi. „KDU-ČSL chce zavést systém víceletých dotací. Poskytovatelé služby dostanou finanční záruky minimálně na pět let. Kraj se musí zaměřit i na ochranu životního prostředí. Především pak zamezit případné těžbě uhlí v Beskydech," tvrdí Slováček.

Ve studentských volbách vyhráli Piráti. Budou mít se svým lídrem IT analytikem a doktorandem na VŠB-TUO Lukášem Černohorským stejný úspěch i v půlce října?

„Chceme otevřít kraj lidem, aby poskytoval informace ihned, pomocí technologií otevřít účetnictví kraje a nahlédnout pod svrbící prsty úředníků a politiků," uvedl Černohorský. Piráti chtějí také prosadit, aby se všechny stavby stavěly na základě architektonických soutěží, a vybudovat novou vědeckou knihovnu černou kostku.

Inzerát na hejtmana

Kdo bude následující volební období vládnout v Moravskoslezském kraji?

Jednadvacet politických stran, koalic a hnutí jde 12. a 13. října do krajských voleb. Kdo z nich bude v kraji vládnout a rozhodovat o mnohých záležitostech našeho života? Záleží na nás, na voličích, koho si vybereme do pětašedesátičlenného krajského zastupitelstva.

Zájem politických seskupení o krajské volby je větší než před čtyřmi lety, kdy se zaregistrovalo patnáct subjektů. Volby tehdy s převahou vyhráli sociální demokraté se 42,63 procenta hlasů a otočili kraj doleva a „natřeli" jej na oranžovo. Dosud vládnoucí „modrá" ODS skončila druhá s téměř pětadvaceti procenty hlasů.

Do zastupitelstva se ještě dostaly Komunistická strana Čech a Moravy a KDU-ČSL. Vládnoucí koalici složili vítězní sociální demokraté s komunisty.

Koho si vyberete?

Česká strana sociálně demokratická (PS)

TOP 09 a Starostové pro Moravskoslezský kraj (K)

Komunistická strana Čech a Moravy (PS)

Strana Práv Občanů ZEMANOVCI (PS)

Občanská demokratická strana (PS)

SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH KANDIDÁTŮ (K)

Křesťanská a demokratická unie Československá strana lidová (PS)

Česká pirátská strana (PS)

Dělnická strana sociální spravedlnosti STOP NEPŘIZPŮSOBIVÝM! (K)

Volte Pravý Blok www.cibulka.net (zkratka) (PS)

NEZÁVISLÍ (PH)

Moravané (PS)

SUVERENITA Blok Jany Bobošíkové PRO MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ (K)

Národní socialisté levice 21. století (PS)

Komunistická strana Československa (PS)

Koalice strany soukromníků České republiky a konzervativní strany (K)

Hnutí na podporu dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků (PH)

REPUBLIKÁNSKÁ STRANA ČECH, MORAVY A SLEZSKA (PS),

Strana svobodných občanů (PS)

Strana zelených (PS)

Protest nevolím parlamentní strany (K)

Zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě 
Poznámka: (PS) politická strava; (PH) politické hnutí; (K) koalice

Proč jít ke krajským volbám a vybrat si své krajské zastupitele?

Protože kraje a jejich vedení rozhodují:

o fungování zdravotnictví a stěžejních nemocnic

o opravách a rekonstrukcích silnic II. a nižších tříd

o dopravní obslužnosti, linkách hromadné dopravy na celém svém území

o personálním obsazení ve středním školství, existenci a fungování středních škol

o údržbě, rozvoji a péči o kulturní památky

o rozvoji celého území, k tomu mají k dispozici nemalé finanční prostředky, kterými mohou podporovat spolky, společenské organizace, sbory dobrovolných hasičů, přispívat obcím v rámci dotačního systému

o miliardách z fondů Evropské unie, které plynou do kraje, o jejich prioritách a podpoře

o úrovni sociálních služeb

o možnostech zlepšení životního prostředí

mají pravomoci, kterými mohou vytvořit určitý tlak na vládu

mohou navrhovat zákony, kterými se centrální orgány musejí zabývat, a mohou tak výrazně ovlivnit řadu věcí