VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANO vyhrálo volby. Podívejte se, kdo všechno usedne v krajském zastupitelstvu

/ON-LINE REPORTÁŽ, ANKETA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Vítězem letošních voleb v Moravskoslezském kraji se stalo hnutí ANO. Lídr Ivo Vondrák věří, že se stane budoucím hejtmanem a pro Deník přiznal přání, aby kraj v budoucnu vedla středopravá koalice.

8.10.2016 AKTUALIZOVÁNO 8.10.2016
SDÍLEJ:

Lídr hnutí Ivo Vondrák, volební štáb ANO v Ostravě. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Krajské a senátní volby 2016 skončily. Hlasy jsou sečteny. Vítězové a kandidáti postupující do 2. kola senátních voleb jsou známi.

Redaktoři Deníku pro vás již od pátečního odpoledne sledovali volební dění po celém regionu:

Ve své volební premiéře do krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje vyhrálo hnutí ANO. Na druhém až šestém místě se umístily v tomto pořadí strany: ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, SPD + SPO, ODS.

Spokojený vítěz

„Měli jsme dva cíle a o těch se dá už teď říct, že se je podařilo splnit. Vypadá to, že vyhrajeme volby v MS kraji a také porazíme současnou dvoukoalici ČSSD a KSČM,"řekl Deníku krátce po sečtení poloviny volebních okrsků lídr vítězného hnutí Ivo Vondrák ve volebním štábu v centru Ostravy, kde již v tu dobu měli připravené rozlité šampaňské.

Rozšířené volební zpravodajství najdetev pondělním tištěném vydání Deníku!

Rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák by rád vytvořil koalici s KDU-ČSL a ODS. Jak o sobě dále řekl, že je znám jako člověk, kterému jde o naplňování strategických cílů, a že by nechtěl, aby kraj byl rozdělen na opozici a koalici, i když formálně to tak nějakým způsobem ustanoveno být musí.

„Já bych prostě věřil v to, že se budeme schopni domluvit i s ostatními, pokud budeme mít rozumné návrhy z obou dvou stran, jak opoziční, tak koaliční," řekl Vondrák, který je rektorem Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

ČSSD a KSČM: Zklamání 

O poznání klidnější atmosféra panovala ve volebním štábu ČSSD v centru Ostravy. Ačkoliv byl hejtman Miroslav Novák v dobré náladě, uznal, že tyto volby ČSSD prohrála a výsledek voleb je daleko od jeho očekávání. Jaký bude další vývoj nechtěl předjímat.

Zklamání netajil ani lídr KSČM v našem kraji Josef Babka – rozhovor s ním přinášíme zde.

Skokan Tošenovský

O tři křesla méně a téměř o tři procenta hlasů méně než před čtyřmi lety získali v našem kraji občanští demokraté. Zatímco tehdy ale byli od počátku odsouzeni na opoziční roli, tentokrát mají reálnou šanci být součástí vládnoucí koalice.

I podle toho vypadala atmosféra ve štábu, který se sešel v Modrém domě v Sokolské ulici v centru Ostravy. Spíš pozitivně hodnotil výsledek 6,93 % hlasů a 6 křesel v zastupitelstvu lídr kandidátky Jakub Unucka. Zajímavostí voleb bylo, že ho v celkovém pořadí přeskočil díky kroužkování bývalý hejtman Evžen Tošenovský, který byl přitom na kandidátce až patnáctý - více zde.

Rozdělení 65 křesel v krajském zastupitelstvu a jména všech nových zastupitelů najdete na konci článku.
Stejně jako anketu, kde můžete odpovědět na otázku, zde jste spokojeni s výsledkem voleb.
Hlasovat v naší anketě pod tímto článkem můžete do neděle 9. října 2016 do 18 hodin. 

Historický úspěch

Z pohledu lídra kandidátky KDU-ČSL jde o historický úspěch lidovců. Ředitel Charity ČR a Diecézní charity, dvaačtyřicetiletý Lukáš Curylo pro Deník uvedl: "Lidovci nikdy nebyli v tomto regionu tak úspěšní. Moravskoslezský kraj nepatřil k baštám křesťanských stran. Celá naše strana je úspěšná, jelikož zde získala – pravděpodobně poprvé ve své historii – dvouciferný výsledek." Na otázku s kým by chtěli vytvořit koalici odpověděl: „Určitě ne s KSČM a extremisty s SPD-SPO. Komunisté jsou nepřijatelní z hlediska minulosti. Okamurovci kvůli extremistickým názorům na některé problematiky. Jednat budeme se zbytkem demokratických stran. Abychom našli koaliční shodu a možnost spolupráce."

SPD+SPO slavila v Havířově

Podstatná část členů koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura a Strana Práv Občanů sledovala sobotní sčítání volebních výsledků v Havířově. Zisk šesti křesel v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje byl ve štábu patřičně oslaven. Nechyběl přípitek a dort v barvách koalice. Přestože krajští lídři tohoto uskupení sami tento výsledek považují za úspěch a své vlastní vítězství, předpokládají, že s ohledem na počty mandátů budou v opozici. „Chceme však být opozicí konstruktivní. Mohlo se zdá, že jsme kampaň postavili pouze na uprchlících. Ano, je to nejpalčivější problém současnosti, který se snažíme řešit," řekl při sobotním finálním sčítání hlasů nový krajský zastupitel Lubomír Volný.

Rostříštění nezávislí nahrávali populistům

Ve francouzské palačinkárně v oblasti Stodolní ulice se usídlil volební štáb koalice Starostů, Nezávislých a Ostravaka. Ale k oslavám v něm příliš důvodů neměli, úsměvy rozdávali rozpačité. „Ano, očekávali jsme pět procent. Bohužel jsme se však nakonec nepřehoupli přes čtyři. Je to důsledkem roztříštěnosti nezávislých politických subjektů v tomto regionu, které přitom zastávaly v řadě bodů podobné názory na to, jak by vedly náš kraj v budoucnosti," uvedl lídr kandidátky č. 47 Petr Jančík navržený hnutím Ostravak.

Za koalici vyslovil na jedné straně nespokojenost s výsledkem. Na druhé pak kvitoval možnost sestavení středovo-pravicové „vlády" na krajském úřadě. Propad ODS očekával, výsledek KDU-ČSL ho potěšil a úspěch Okamurovců zaskočil. „Ti dostali nečekaně moc hlasů, tak jako populistické strany všude v Česku. Byť se oháněli slogany a proklamacemi, které toho nemají s naším krajem příliš společného," tvrdil Jančík.

Senátní volby

Boj o křeslo v senátu bude pokračovat druhým kolem ve všech čtyřech okresech Moravskoslezského kraje.

Přitom stačilo málo a volební obvod 73 mohl znát svého senátora už v sobotu. Voliči z Třinecka, Jablunkovska a Českotěšínska dali Jiřímu Ciencialovi podporu 46,18 procenta - největší v rámci celého kraje. Společně s ním do druhého kola postoupila poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL).

Jasným vítězem prvního kola v Novém Jičíně se stal Petr Orel, vedoucí záchranné stanice pro živočichy, jenž kandidoval za Koalici KDU-ČSL a Strany zelených a získal 11 162 hlasů, což je 33,37 procenta.
Jeho soupeřem ve 2. kole bude starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák, kandidát ČSSD, který získal 6 295 hlasů, což je 19,02 procenta. Jaroslav Dvořák definitivně přeskočil svého soupeře Jiřího Strýčka (ANO 2011) až po zpracování posledního okrsku z celkových 142. Jiří Strýček nakonec získal o 40 hlasů méně. To dělalo 0,12 procenta.

V obvodu Bruntál postupují Ladislav Václavec a Ladislav Sekanina, v starostka obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nezávislí) a ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra (NK).

Rozdělení 65 křesel v krajském zastupitelstvu:
22 ANO 2011
14 ČSSD
9 KSČM
8 KDU-ČSL
6 SPD + SPO
6 ODS

Seznamte se! Toto je nové zastupitelstvo našeho krajeHnutí ANO – 22 křesel – 25,70 % hlasů:
Ivo Vondrák, 57 let, Velká Polom
Martin Gebauer, 46 let, Karviná
Radomíra Vlčková, 56 let, Ostrava
Jaromír Radkovský, 48 let, Nový Jičín
Jan Krkoška, 40 let, Krnov
Martin Zuštík, 60 let, Ostrava
Igor Hendrych, 48 let, Opava
Zdeněk Karásek, 61 let, Ostrava
Šárka Šimoňáková, 33 let, Dobrá
Jaroslav Kania, 57 let, Opava
Radek Podstawka, 47 let, Karviná
Patrik Bocek, 37 let, Třinec
Zuzana Ožanová, 46 let, Ostrava
Róbert Masarovič, 43 let, Havířov
Marcela Mrózková Heříková, 56 let, Ostrava
Josef Bělica, 38 let, Havířov
Josef Pukančík, 39 let, Třinec
Petr Zábojník, 32 let, Ostrava
Jarmila Uvírová, 57 let, Holasovice
Martin Schwarz, 38 let, Kravaře
Květa Kubíčková, 60 let, Vrbno pod Pradědem
Jan Veřmiřovský, 36 let, Ostrava

ČSSD – 14 křesel – 16,66 % hlasů:
Miroslav Novák, 44 let, Ostrava
Jiří Martinek, 41 let, Havířov
Daniel Havlík, 45 let, Ludgeřovice
Jiří Vzientek, 38 let, Frýdek-Místek
Zdeněk Husťák, 45 let, Klimkovice
Jaroslav Kala, 58 let, Rýmařov
Barbora Jelonková, 44 let, Ostrava
Vojtěch Balcárek, 45 let, Bohumín
Kateřina Chybidziurová, 40 let, Jablunkov
Tomáš Hanzel, 40 let, Karviná
Lenka Fojtíková, 57 let, Ostrava
Radka Krištofová, 44 let, Fulnek
Ctibor Vajda, 62 let, Kyjovice
Eva Tořová, 53 let, Staré Hamry

KSČM – 9 křesel – 11,38 % hlasů:
Josef Babka, 60 let, Ostrava
Miroslav Hajdušík, 32 let, Karviná
Jitka Hanusová, 45 let, Město Albrechtice
Ivan Strachoň, 43 let, Ostrava
Karel Kuboš, 68 let, Kopřivnice
Alena Grosová, 52 let, Vítkov
Svatomír Recman, 63 let, Frýdek-Místek
Petr Havránek, 39 let, Studénka
Jana Pohludková, 55 let, Horní Bludovice

KDU-ČSL – 8 křesel – 10,17 % hlasů:
Lukáš Curylo, 42 let, Ostrava
Jiří Carbol, 57 let, Dobrá
Jiří Navrátil, 39 let, Mořkov
Vít Slováček, 55 let, Český Těšín
Petr Baránek, 56 let, Ludgeřovice
Karel Siuda, 40 let, Krnov
Zbyněk Pražák, 61 let, Ostrava
Dana Forišková, 60 let, Příbor

Koalice SPD a SPO – 6 křesel – 7,02 % hlasů

Lubomír Volný, 43 let, Ostrava
Karel Sládeček, 53 let, Ostrava
Tomáš Miczka, 50 let, Orlová
Jiří Čejka, 33 let, Ostrava
Radim Přeček, 43 let, Třinec
Marian Bojko, 53 let, Karviná

ODS – 6 křesel – 6,93 % hlasů

Evžen Tošenovský, 60 let, Ostrava
Jakub Unucka, 47 let, Klimkovice
Stanislav Folwarczny, 53 let, Český Těšín
Vladimír Návrat, 53 let, Ostrava
Martina Nováková, 40 let, Krnov
Josef Alexander Matera, 31 let, Třinec

On-line reportáž z prvního dne voleb najdete zde: První den voleb v našem kraji: slabá účast, kupčení s hlasy 

Autor: Redakce

Nahravá se anketa
8.10.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 21 700 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy UČITEL -KA MŠ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Palyzová Hana Bc., tel.: 603 196 193. Strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem zašlete do 27.07.2018 na e-mail: skolka@jezdkovice.cz. , Vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, praxe, aktivní hra na klavír., Prac. úvazek zkrácený/ plný - 35 - 40 hodin/týden, pracoviště Jezdkovice., Náplň práce: asistence k pedagogickému pracovníkovi při péči o dvouleté děti a to zejména v oblasti sebeobsluhy dítěte, zajištění bezpečnosti a individuálních potřeb dítěte.. Pracoviště: Mateřská škola jezdkovice, příspěvková organizace, 747 55 Litultovice. Informace: Hana Palyzová, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva DĚLNÍK, DĚLNICE DO DŘEVOVÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: p. Voldán, tel: 724 540 601, ing. Vacek Stanislav, tel.: 724 540 602, e-mail: paldox@seznam.cz., Vzdělání nerozhoduje, úkolová mzda., Nástup možný ihned. Pracoviště: Opava - Kylešovice.. Pracoviště: Paldox palety s.r.o., Hlavní, č.p. 1248, 747 06 Opava 6. Informace: Jiří Voldán, +420 724 540 601.

Výroba - Výroba Seřizovači 140 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů CNC FRÉZAŘ - MECHANIK, SEŘIZOVAČ, PROGRAMÁTOR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOU technického zaměření nejlépe s maturitou, praxe na CNC obráběcích strojích min. 2 roky, praxe s programováním řídicího systému FANUC, znalost seřízení stroje, nástroje, obrobku, znalost technologie třískového obrábění, výborná znalost čtení výkresové dokumentace, znalost práce s PC (Internet, Outlook). Samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, trestní bezúhonnost, 1-směnný provoz, nástup ihned., Nabízíme: , mzda od 22000,- do 25000,- Kč + osobní ohodnocení, stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní a životní připojištění. Strukturovaný životopis pošlete na e-mail: ales.rataj@ke-arm.com.. Pracoviště: Ke-arm, s.r.o. - pracoviště hala iiib, Vávrovická, č.p. 280, 747 07 Opava 7. Informace: Aleš Rataj, +420 555 440 210.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč

Úředníci ve výrobě DISPEČER-KA / PLÁNOVAČ-KA VÝROBY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hellebrand Zdeněk, tel.: 556 317 444, e-mail: hellebrand@linaset.cz, ÚS nebo VŠ vzdělání, výhodou v oblasti LOGISTIKY; praxe na pozici s obdobnou náplní práce v délce minimálně 2 roky; samostatnost, komunikativnost, analytické a technické schopnosti, důslednost; organizační schopnosti a logické uvažování; znalost IATF 16 949 : 2016 - výhodou, Místo výkonu práce: Budišov nad Budišovkou. Termín nástupu: dohodou, Nabízíme:, - práci s postupným rozvojem automatizace plánování, - motivující finanční ohodnocení, - rozvoj jazykových a dalších odborných znalostí, - další zaměstnanecké výhody (možnost výplaty příspěvku na dopravu, závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, příspěvek na penzijní připojištění, zvýhodněné volání u mobilního operátora apod. ), Uvedená mzda (27 500 Kč) je mzda nástupní včetně prémii., Náplň práce, okruh činností:, - plánování opakované výroby plastových dílů a montážních kompletů, - tvorba ročních, měsíčních, týdenních výrobních plánů opakované výroby, - prověřování zabezpečení plánu vstupy a výrobními kapacitami, - optimalizace, nivelizace plánu výrobních zakázek v opakované výrobě, - práce s výrobními zakázkami. Pracoviště: Linaset, a.s., Československé armády, č.p. 362, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Zdeněk Hellebrand, +420 556 317 444.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Za volant sedl i bez řidičáku

Ilustrační snímek.

Hlučín otestuje varovný systém, někde nešel správně

Rekreanti si stěžují i na malé hrníčky, mouchy a osamělost

Mezi reklamacemi se objevují i kuriózní stížnosti. Po loňských dovolených si lidé stěžovali i na to, že při snídani měli na čaj jen malé hrníčky nebo že v restauraci létala moucha. Další rekreantka pak byla zklamána tím, že ručník nebyl složen do labutě. Jeden z nespokojených klientů si pak v reklamaci posteskl, že v penzionu byl sám a cítil se osamělý.

Za volant sedli muži opilí

Ani předchozí konzumace alkoholických nápojů neodradila před nedávnem dva muže, aby sedli za volanty aut a vydali se vzhůru do silničního provozu.

Kryštof kraloval na Hukvaldech

Richard Krajčo a jeho družina „rytířů od kulatého stolu“ předvedli, že jejich vlastní festival, s nímž už potřetí objíždějí republiku, návštěvníky baví a přináší atmosféru, kterou jinde nenajdete.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT