VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANO vyhrálo volby. Podívejte se, kdo všechno usedne v krajském zastupitelstvu

/ON-LINE REPORTÁŽ, ANKETA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Vítězem letošních voleb v Moravskoslezském kraji se stalo hnutí ANO. Lídr Ivo Vondrák věří, že se stane budoucím hejtmanem a pro Deník přiznal přání, aby kraj v budoucnu vedla středopravá koalice.

8.10.2016 AKTUALIZOVÁNO 8.10.2016
SDÍLEJ:

Lídr hnutí Ivo Vondrák, volební štáb ANO v Ostravě. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Krajské a senátní volby 2016 skončily. Hlasy jsou sečteny. Vítězové a kandidáti postupující do 2. kola senátních voleb jsou známi.

Redaktoři Deníku pro vás již od pátečního odpoledne sledovali volební dění po celém regionu:

Ve své volební premiéře do krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje vyhrálo hnutí ANO. Na druhém až šestém místě se umístily v tomto pořadí strany: ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, SPD + SPO, ODS.

Spokojený vítěz

„Měli jsme dva cíle a o těch se dá už teď říct, že se je podařilo splnit. Vypadá to, že vyhrajeme volby v MS kraji a také porazíme současnou dvoukoalici ČSSD a KSČM,"řekl Deníku krátce po sečtení poloviny volebních okrsků lídr vítězného hnutí Ivo Vondrák ve volebním štábu v centru Ostravy, kde již v tu dobu měli připravené rozlité šampaňské.

Rozšířené volební zpravodajství najdetev pondělním tištěném vydání Deníku!

Rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák by rád vytvořil koalici s KDU-ČSL a ODS. Jak o sobě dále řekl, že je znám jako člověk, kterému jde o naplňování strategických cílů, a že by nechtěl, aby kraj byl rozdělen na opozici a koalici, i když formálně to tak nějakým způsobem ustanoveno být musí.

„Já bych prostě věřil v to, že se budeme schopni domluvit i s ostatními, pokud budeme mít rozumné návrhy z obou dvou stran, jak opoziční, tak koaliční," řekl Vondrák, který je rektorem Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

ČSSD a KSČM: Zklamání 

O poznání klidnější atmosféra panovala ve volebním štábu ČSSD v centru Ostravy. Ačkoliv byl hejtman Miroslav Novák v dobré náladě, uznal, že tyto volby ČSSD prohrála a výsledek voleb je daleko od jeho očekávání. Jaký bude další vývoj nechtěl předjímat.

Zklamání netajil ani lídr KSČM v našem kraji Josef Babka – rozhovor s ním přinášíme zde.

Skokan Tošenovský

O tři křesla méně a téměř o tři procenta hlasů méně než před čtyřmi lety získali v našem kraji občanští demokraté. Zatímco tehdy ale byli od počátku odsouzeni na opoziční roli, tentokrát mají reálnou šanci být součástí vládnoucí koalice.

I podle toho vypadala atmosféra ve štábu, který se sešel v Modrém domě v Sokolské ulici v centru Ostravy. Spíš pozitivně hodnotil výsledek 6,93 % hlasů a 6 křesel v zastupitelstvu lídr kandidátky Jakub Unucka. Zajímavostí voleb bylo, že ho v celkovém pořadí přeskočil díky kroužkování bývalý hejtman Evžen Tošenovský, který byl přitom na kandidátce až patnáctý - více zde.

Rozdělení 65 křesel v krajském zastupitelstvu a jména všech nových zastupitelů najdete na konci článku.
Stejně jako anketu, kde můžete odpovědět na otázku, zde jste spokojeni s výsledkem voleb.
Hlasovat v naší anketě pod tímto článkem můžete do neděle 9. října 2016 do 18 hodin. 

Historický úspěch

Z pohledu lídra kandidátky KDU-ČSL jde o historický úspěch lidovců. Ředitel Charity ČR a Diecézní charity, dvaačtyřicetiletý Lukáš Curylo pro Deník uvedl: "Lidovci nikdy nebyli v tomto regionu tak úspěšní. Moravskoslezský kraj nepatřil k baštám křesťanských stran. Celá naše strana je úspěšná, jelikož zde získala – pravděpodobně poprvé ve své historii – dvouciferný výsledek." Na otázku s kým by chtěli vytvořit koalici odpověděl: „Určitě ne s KSČM a extremisty s SPD-SPO. Komunisté jsou nepřijatelní z hlediska minulosti. Okamurovci kvůli extremistickým názorům na některé problematiky. Jednat budeme se zbytkem demokratických stran. Abychom našli koaliční shodu a možnost spolupráce."

SPD+SPO slavila v Havířově

Podstatná část členů koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura a Strana Práv Občanů sledovala sobotní sčítání volebních výsledků v Havířově. Zisk šesti křesel v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje byl ve štábu patřičně oslaven. Nechyběl přípitek a dort v barvách koalice. Přestože krajští lídři tohoto uskupení sami tento výsledek považují za úspěch a své vlastní vítězství, předpokládají, že s ohledem na počty mandátů budou v opozici. „Chceme však být opozicí konstruktivní. Mohlo se zdá, že jsme kampaň postavili pouze na uprchlících. Ano, je to nejpalčivější problém současnosti, který se snažíme řešit," řekl při sobotním finálním sčítání hlasů nový krajský zastupitel Lubomír Volný.

Rostříštění nezávislí nahrávali populistům

Ve francouzské palačinkárně v oblasti Stodolní ulice se usídlil volební štáb koalice Starostů, Nezávislých a Ostravaka. Ale k oslavám v něm příliš důvodů neměli, úsměvy rozdávali rozpačité. „Ano, očekávali jsme pět procent. Bohužel jsme se však nakonec nepřehoupli přes čtyři. Je to důsledkem roztříštěnosti nezávislých politických subjektů v tomto regionu, které přitom zastávaly v řadě bodů podobné názory na to, jak by vedly náš kraj v budoucnosti," uvedl lídr kandidátky č. 47 Petr Jančík navržený hnutím Ostravak.

Za koalici vyslovil na jedné straně nespokojenost s výsledkem. Na druhé pak kvitoval možnost sestavení středovo-pravicové „vlády" na krajském úřadě. Propad ODS očekával, výsledek KDU-ČSL ho potěšil a úspěch Okamurovců zaskočil. „Ti dostali nečekaně moc hlasů, tak jako populistické strany všude v Česku. Byť se oháněli slogany a proklamacemi, které toho nemají s naším krajem příliš společného," tvrdil Jančík.

Senátní volby

Boj o křeslo v senátu bude pokračovat druhým kolem ve všech čtyřech okresech Moravskoslezského kraje.

Přitom stačilo málo a volební obvod 73 mohl znát svého senátora už v sobotu. Voliči z Třinecka, Jablunkovska a Českotěšínska dali Jiřímu Ciencialovi podporu 46,18 procenta - největší v rámci celého kraje. Společně s ním do druhého kola postoupila poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL).

Jasným vítězem prvního kola v Novém Jičíně se stal Petr Orel, vedoucí záchranné stanice pro živočichy, jenž kandidoval za Koalici KDU-ČSL a Strany zelených a získal 11 162 hlasů, což je 33,37 procenta.
Jeho soupeřem ve 2. kole bude starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák, kandidát ČSSD, který získal 6 295 hlasů, což je 19,02 procenta. Jaroslav Dvořák definitivně přeskočil svého soupeře Jiřího Strýčka (ANO 2011) až po zpracování posledního okrsku z celkových 142. Jiří Strýček nakonec získal o 40 hlasů méně. To dělalo 0,12 procenta.

V obvodu Bruntál postupují Ladislav Václavec a Ladislav Sekanina, v starostka obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nezávislí) a ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra (NK).

Rozdělení 65 křesel v krajském zastupitelstvu:
22 ANO 2011
14 ČSSD
9 KSČM
8 KDU-ČSL
6 SPD + SPO
6 ODS

Seznamte se! Toto je nové zastupitelstvo našeho krajeHnutí ANO – 22 křesel – 25,70 % hlasů:
Ivo Vondrák, 57 let, Velká Polom
Martin Gebauer, 46 let, Karviná
Radomíra Vlčková, 56 let, Ostrava
Jaromír Radkovský, 48 let, Nový Jičín
Jan Krkoška, 40 let, Krnov
Martin Zuštík, 60 let, Ostrava
Igor Hendrych, 48 let, Opava
Zdeněk Karásek, 61 let, Ostrava
Šárka Šimoňáková, 33 let, Dobrá
Jaroslav Kania, 57 let, Opava
Radek Podstawka, 47 let, Karviná
Patrik Bocek, 37 let, Třinec
Zuzana Ožanová, 46 let, Ostrava
Róbert Masarovič, 43 let, Havířov
Marcela Mrózková Heříková, 56 let, Ostrava
Josef Bělica, 38 let, Havířov
Josef Pukančík, 39 let, Třinec
Petr Zábojník, 32 let, Ostrava
Jarmila Uvírová, 57 let, Holasovice
Martin Schwarz, 38 let, Kravaře
Květa Kubíčková, 60 let, Vrbno pod Pradědem
Jan Veřmiřovský, 36 let, Ostrava

ČSSD – 14 křesel – 16,66 % hlasů:
Miroslav Novák, 44 let, Ostrava
Jiří Martinek, 41 let, Havířov
Daniel Havlík, 45 let, Ludgeřovice
Jiří Vzientek, 38 let, Frýdek-Místek
Zdeněk Husťák, 45 let, Klimkovice
Jaroslav Kala, 58 let, Rýmařov
Barbora Jelonková, 44 let, Ostrava
Vojtěch Balcárek, 45 let, Bohumín
Kateřina Chybidziurová, 40 let, Jablunkov
Tomáš Hanzel, 40 let, Karviná
Lenka Fojtíková, 57 let, Ostrava
Radka Krištofová, 44 let, Fulnek
Ctibor Vajda, 62 let, Kyjovice
Eva Tořová, 53 let, Staré Hamry

KSČM – 9 křesel – 11,38 % hlasů:
Josef Babka, 60 let, Ostrava
Miroslav Hajdušík, 32 let, Karviná
Jitka Hanusová, 45 let, Město Albrechtice
Ivan Strachoň, 43 let, Ostrava
Karel Kuboš, 68 let, Kopřivnice
Alena Grosová, 52 let, Vítkov
Svatomír Recman, 63 let, Frýdek-Místek
Petr Havránek, 39 let, Studénka
Jana Pohludková, 55 let, Horní Bludovice

KDU-ČSL – 8 křesel – 10,17 % hlasů:
Lukáš Curylo, 42 let, Ostrava
Jiří Carbol, 57 let, Dobrá
Jiří Navrátil, 39 let, Mořkov
Vít Slováček, 55 let, Český Těšín
Petr Baránek, 56 let, Ludgeřovice
Karel Siuda, 40 let, Krnov
Zbyněk Pražák, 61 let, Ostrava
Dana Forišková, 60 let, Příbor

Koalice SPD a SPO – 6 křesel – 7,02 % hlasů

Lubomír Volný, 43 let, Ostrava
Karel Sládeček, 53 let, Ostrava
Tomáš Miczka, 50 let, Orlová
Jiří Čejka, 33 let, Ostrava
Radim Přeček, 43 let, Třinec
Marian Bojko, 53 let, Karviná

ODS – 6 křesel – 6,93 % hlasů

Evžen Tošenovský, 60 let, Ostrava
Jakub Unucka, 47 let, Klimkovice
Stanislav Folwarczny, 53 let, Český Těšín
Vladimír Návrat, 53 let, Ostrava
Martina Nováková, 40 let, Krnov
Josef Alexander Matera, 31 let, Třinec

On-line reportáž z prvního dne voleb najdete zde: První den voleb v našem kraji: slabá účast, kupčení s hlasy 

Autor: Redakce

Nahravá se anketa
8.10.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 21 077 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL -KA PRO 1.STUPEŇ ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21077 kč, mzda max. 27483 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Slaninová Hana Mgr., tel.: 553 668 091 - volejte pouze 10:00 - 14:00 hod., životopis zašlete na e-mail: zs.hlavnice@post.cz. , VŠ - učitelství pro 1. stupeň ZŠ (podmínka), výborná úroveň angličtiny, dobré organizační schopnosti, vysoké pracovní nasazení. Pracovní poměr na dobu určitou - zástup za mateřskou dovolenou. , Pracoviště: ZŠ Hlavnice, nástup 1.9.2018. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola hlavnice, okres opava, příspěvková organizace, 747 52 Hlavnice. Informace: Hana Slaninová, +420 553 668 091.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 13 090 Kč

Ostatní pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti jinde neuvedení PRACOVNÍK/-CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13090 kč, mzda max. 21420 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: *KO: Komárková Lenka, e-mail: vrchnisestra@vesalius.cz ,životopisy zasílejte na uvedenou e-mailovou adresu., SOU, požadujeme kurz pracovníka v sociálních službách. , Pracoviště Opava, nástup: květen 2018., Náplň práce: Poskytování ošetřovatelské, přímé obslužné péče o klienty domova.. Pracoviště: Vesalius spol. s r.o. - domov vesalius, Sušilova, č.p. 1751, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Komárová, +420 722 580 974.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební instalatéři 22 000 Kč

Stavební instalatéři INSTALATÉR /-KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO:Vitásek Vilém, tel.:+420 602 729 217, email.:smpsluzby@smpsluzby.cz, , Firma se zabývá montáží plynových spotřebičů, rekonstrukcí bytového fondu, rozvodů ÚT, TUV jak v plastu tak v mědi a uhlíkové oceli. , Požadujeme:, Svářečský průkaz 311( autogén) je výhodou. Výhodou také je znalost čtení projektové dokumentace, ŘP skupiny B.. Pracoviště: Smp - služby, s.r.o., U Vodárny, č.p. 1855, 748 01 Hlučín. Informace: Vilém Vitásek, +420 595 042 848.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Petr Sněhota, 602 768 767, Požadujeme pouze vyučeného v oboru kuchař., Pracoviště Dolní Benešov. Nástup možný ihned. , Krátký/dlouhý týden s pracovní dobou Po-Pá 8:00-22:00hod., víkendy 10:00 - 22:00hod., Aktualizace: 14.3.2018. Pracoviště: M & p host, spol. s r.o., restaurace sport centrum, náměstí Svobody, č.p. 82, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Petr Sněhota, +420 602 768 767.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opava jde na Ústí v kompletním složení

Koncert Mňágy a Žďorp na Dolním náměstí v Opavě se povedl na jedničku.
12

Mňága rozpumpovala Dolní náměstí v Opavě

Přecházíme na letní čas. Má změna ještě odůvodnění?

O víkendu bude potřeba přeřídit všechna zařízení, která to nedělají automaticky. Co na skokovou změnu času, jež byla svého času zavedena kvůli úsporám na elektřině, říkají energetici a jak ji vnímají lékaři?

Trenér Petr Czudek se na síň slávy zatím ještě necítí

Doslova basketbalovými hody se dala nazvat letošní anketa o Nejúspěšnějšího sportovce Opavska. Hlavní kategorii vyhrál kapitán týmu, třicetiletý rozehrávač Jakub Šiřina, opavské áčko kralovalo mezi kolektivy a navíc trenér Petr Czudek byl uveden do síně slávy.

Knihu si v Opavě můžete nově vypůjčit také v autobuse

Řada lidí si zpříjemňuje cestování v autobusech Městské hromadné dopravy Opava (MDPO) četbou. Pokud si teď knihu třeba zapomenou doma, mohou sáhnout po nějaké do knihovny.

AKTUALIZOVÁNO

Policisty pózující s omilostněným vrahem prošetřuje odbor vnitřní kontroly

Úžas, zděšení, nevole. Takové jsou nejčastější reakce na snímek, který koluje po sociálních sítích. Jsou na něm zachyceni tři ostravští policisté pózující s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem. Okolnosti prošetřuje odbor vnitřní kontroly moravskoslezské policie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT