Strážníci Městské policie Krnov, kteří už prodělali koronavirovou infekci, společně vyrazili do Opavy, kde prostřednictvím transfuzní služby Slezské nemocnice darovali takzvanou rekonvalescentní plazmu. Ještě zveřejnili společnou žertovnou fotku z Opavy, na které se seřadili od nejmenšího k největšímu, aby jejih příklad byl inspirací pro další vyléčené. Palec nahoru pod fotografii připojil i starosta Krnova Tomáš Hradil.

Zahlédnout divočáky přes den už není taková vzácnost jako dřív. Tyto snímky vznikly před rokem na Osoblažsku poblíž  hranice s Polskem.
V neděli se vyhněte Mohyle, myslivci tam budou střílet divočáky

Během infekce covid-19 si tělo nemocného vytvoří specifické protilátky proti koronaviru, které v krvi zůstanou i po vyléčení a úplném uzdravení. Lékaři už mají ověřeno, v jakých situacích nemocným pomáhá rekonvalescentní plazma s protilátkami. Tuto cennou plazmu či krev je možné darovat nejdříve za dva týdny po úplném uzdravení. Odběry rekonvalescentní plazmy provádějí kromě opavské nemocnice také další vybrané transfuzní služby.

Kdo už má infekci za sebou, chce pomoci pacientům ve vážném stavu a současně má smysl pro humor jako krnovští strážníci, může se přihlásit na speciální Mikulášský odběr v Bruntálu. Připravila ho Transfúzní služba Agel na čtvrtek a pátek 3. a 4. prosince. Zkušení dárci i prvodárci musí počítat s tím, že bruntálským zdravotníkům budou asistovat Čerti a na hladký průběh odběru dohlédne Mikuláš.

V Bruntálu se na dárce krve a plazmy těší zdravotníci, čerti, andělé a Mikuláš.Zdroj: Transfúzní služba Agel

„Část personálu se převlékne do čertovských kostýmů a jak už je několik let tradicí, rozdáme dárcům i drobné dárky. Epidemie koronaviru byla a stále je náročné období. Nejen pro zdravotníky, ale i další obyvatele. Samozřejmě také pro dárce krve. Proto se je pokusíme aspoň na chvíli přivést na jiné myšlenky, zpříjemnit jim den a samozřejmě poděkovat za jejich ochotu darovat krev,“ poznamenal za organizátory akce lékař Radan Volnohradský z Transfúzní služby Agel.

Vánoční strom na krnovském náměstí má rezaté jehličí a opadává. Není to kůrovec, ale mšice smrková.
V Krnově zkazily advent mšice. Z vánočního stromu padá rezavé jehličí

„Změnili jsme způsob objednávek na odběry tak, aby v odběrových centrech bylo možné dodržet bezpečnostní rozestupy a občerstvení po odběru si dárci odnášejí s sebou domů. Vstup je povolen pouze dárcům a zájemcům o dárcovství. Riziko nákazy snižujeme i bezkontaktním měřením tělesné teploty všem zaměstnancům přicházejícím do budov odběrových center,“ doplnila za odborný zdravotnický personál Renata Wasserburgerová.