Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výročí osvobození: tanky i pietní akty

Nejrozsáhlejší oslavy osvobození Ostravy v rámci jejího kulatého výročí začnou už 15. dubna. Město do nich investovalo čtyři miliony korun a láká na historické tanky, přelet bojových letounů i ohňostroj.

11.4.2015
SDÍLEJ:

Nejrozsáhlejší oslavy osvobození Ostravy v rámci jejího kulatého výročí začnou už 15. dubna. Foto: Archiv města Ostravy

Defilé vojenské techniky, rekonstrukce bojů v rámci ostravsko-opavské operace, výsadba Stromu svobody, udělení čestného občanství válečným veteránům a desítky pietních akcí po celém kraji. To je jen rychlá ochutnávka akcí, kterými chce město i kraj připomenout sedmdesáté výročí osvobození Ostravy a uctít památku jeho účastníků.

Nejrozsáhlejší oslavy osvobození Ostravy v rámci jejího kulatého výročí začnou už 15. dubna. Sudice opět první

„Oslavy v celém kraji začnou 15. dubna pietním aktem v Sudicích, tedy v místě, kde českoslovenští tankisté překročili hranice dnešní České republiky a kraje. Připraveným programem chceme připomenout osudy těch, kteří prošli útrapami druhé světové války a oslovit zejména současnou generaci, pro kterou je toto období širým dávnověkem," vysvětlil hejtman kraje Miroslav Novák.

Dodal, že 15. dubna se uskuteční i křest knihy Bez nároku na slávu. „Jedná se o paměti dvou doposud žijících válečných veteránů, letce RAF plukovníka Pavla Vranského a legendárního tankisty Mikuláše Končického," upřesnil hejtman.

Těžištěm oslav je 30. duben, kdy si lidé budou moci doslova osahat historickou i současnou vojenskou techniku. Přípravy věrné rekonstrukce bojů i defilé připravuje armáda už od října loňského roku.

Kolem Nové radnice

„Kolona skoro padesáti dobových vojenských vozidel projede kolem 12 hodiny kolem Nové radnice. Půjde o přehled veškeré techniky, která se na ostravsko-opavské operaci podílela. Nad Ostravou v tu dobu přeletí i dobové vojenské letouny. Nejlákavější pak bude pro diváky komentovaná rekonstrukce bojů u Sýkorova mostu s pyrotechnickými efekty a použitím imitační munice, která bude ale divácky velice věrohodná. Pokud to umožní průtok vody v Ostravici, uvidí lidé i násilný přechod řeky," popsal technický scénář příprav ředitel vojenského velitelství v Ostravě plukovník Jaroslav Hrabec.

Dopravní omezení
ulice 30. dubna:
7 až 13 hodin - uzavření Sokolské třídy po ulici Českobratrskou
7 až 16 hodin - uzavření Českobratrské ulice po Dvořákovu ulici
7 až 17 hodin - uzavření ulice Dvořákovy po most Miloše Sýkory

Podotkl, že akce se zúčastní i šest tanků T-34, které nebylo jednoduché získat.

Dobové tanky

„Jsme rádi, že jsme byli schopni zabezpečit džípy, děla, ale hlavně dobové tanky. Jeden zapůjčilo vojenské muzeum v Lesanech, ostatní jsou od rozličných fyzických i právnických osob," pokračoval plukovník Jaroslav Hrabec. Na své si přijdou i fanoušci současné vojenské techniky, kterou si budou moci prohlédnout od 8 hodin na Masarykově náměstí.

Velkolepé oslavy mají například i svůj web s detaily ostravsko-opavské operace, který byl spuštěn už v těchto dnech.

„Ostrava vynakládá čtyři miliony korun na tuto významnou akci. 15. duben, kdy začne výstava ve foyer Nové radnice a muzea města Ostravy, odstartuje spektrum dvou týdnů programu oslav konce války. Ten zahrnuje třeba výsadbu Stromu svobody, koncert Ústřední vojenské hudby či udělení čestného občanství dvěma velitelům tanků. Oslavy vnímáme i jako jednu z posledních možností poděkovat lidem, kteří se na osvobození podíleli," uzavřel primátor Tomáš Macura.

Program oslav:

15. dubna - 30. květnaVýstava k 70. výročí ostravsko-opavské operace ve foyeru radnice Města Ostravy a Ostravském muzeu.
21. dubna Ze vzpomínek pamětníků. Beseda v ostravském muzeu
28. dubna Vysazení Stromu svobody v Komenského sadech
28. dubna Ostravsko-opavská operace. Přednáška v ostravském muzeu
29. dubna Koncert Svobody v divadle Antonína Dvořáka. Město udělí čestné občanství dvěma dosud žijícím tankistům Bedřichu Opočenskému a Karlu Šerákovi

30. dubna - OSLAVY DNE OSVOBOZENÍ
Program dne:
9 hodin: Koncert Ústřední vojenské hudby v Komenského sadech

10 až 12: Pietní akt u Památníku Rudé armády v Komenského sadech

11.45 až 13: Slavnostní defilé vojenské techniky Sokolskou třídou k Havlíčkovu nábřeží

13 až 16: Prezentace moderní vojenské techniky Armády České republiky a kulturní program na Masarykově náměstí

16 až 17: Historická ukázka bojů u řeky u Sýkorova mostu

17 až 21: Kulturní program s výstavou vojenské historické techniky a ukázkami vojenských polních ležení na Slezskoostravském hradě

21: Závěrečný ohňostroj v areálu Slezskoostravského hradu

Speciální web k oslavám: www.ostravanezapomina.cz


Klára Kohutová

Autor: Redakce

11.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení