Vše nasvědčuje tomu, že uplynulý víkend byl poslední, kdy jsme si mohli užít téměř letní počasí. Podle meteorologů nás v následujících dnech čeká déšť a někde i sněžení.

Mnozí chalupáři a chataři již zazimovali svá sezonní obydlí, další se k tomu chystají. Osady i samoty zůstanou opuštěné, což je příležitost pro zloděje a tuláky. V loňském roce policisté v Moravskoslezském kraji zaznamenali 388 vloupání do rekreačních objektů, což je o sedmdesát více než v roce předchozím. Mnohé případy se staly v podzimním a zimním období, kdy bývají obydlí prázdná.

„Riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, je v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než během léta, kdy jsou chaty a chalupy trvale nebo v pravidelných intervalech obývány. Často se přitom stává, že škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, když se po ‚zimním spánku' opět vypraví na chatu nebo chalupu," uvedl Michael Neuwirth, ředitel odboru pojištění majetku a odpovědnosti ČSOB Pojišťovny.

KONTROLY

Policisté a strážníci během podzimu a zimy věnují chatovým i zahrádkářským oblastem zvýšenou pozornost. „Naši strážníci okrskáři, v jejichž rajonu se taková místa nacházejí, provádějí častější kontroly," uvedl mluvčí ostravské městské policie Michal Maršo s tím, že okrskáři danou lokalitu dobře znají. „Je tam osobní vztah. Mají na sebe i telefonické kontakty, takže pokud se něco stane, mohou si ihned zatelefonovat," dodal Maršo. Někteří z chatařů jezdí na kontroly i v zimě. A pokud najdou ve sněhu stopy mířící k chatě souseda, který tam v tuto dobu nebývá, kontaktují okrskáře. To platí i pro situace, kdy v osadě zahlédnou člověka, o kterém vědí, že tam nepatří.

VE STŘEHU

V paměti ochránců zákona zůstává případ, kdy se díky všímavosti sousedů podařilo zadržet dva zloděje, kteří řádili v zahrádkářské kolonii v Ostravě-Zábřehu.

Pachatelé kolem třetí hodiny ranní u jedné z chatek rozbili sklo. Netušili, že v dalším objektu zůstali muži, kteří zde udili maso. Osadníci, vyrušení podezřelým zvukem, vyšli ven, aby zjistili, co se děje. Venku zahlédli prvního ze zlodějů, druhý v té době prohledával objekt. Svědci jednoho z nepoctivců sami zadrželi a druhého zajistili v domku, pak přivolali strážníky. Při kontrole se ukázalo, že dvojice v osadě poškodila celkem čtrnáct chatek. Před poslední z nich, u které byli lapeni, měli naskládány ukradené věci.

HLAVNĚ OKNA

Z policejních statistik vyplývá, že si pachatelé většinou vybírají osamocená, nezabezpečená a vozidlem snadno dostupná místa. Doslova výzvou jsou pro ně jakékoliv volně umístěné předměty v okolí nářadí nebo neuložený zahradní nábytek. Kriminalisté řešili i případy, kdy zloději ke vniknutí použili věci, které majitelé nechali u svých chatek.

Pachatelé se dovnitř nejčastěji dostávají přes dveře, prosklené plochy, střešní vikýře a zejména nezabezpečená okna. Pokud majitelé nemají pevné okenice nebo mříže, mohou být řešením bezpečnostní fólie, které zloději zkomplikují vniknutí a brání v násilném rozbití skla.

„Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení. Pokud lupič narazí na neočekávanou a neviditelnou překážku, tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží. Střepy drží v okenní tabuli i po silném nárazu pohromadě, její okamžitá výměna proto není nutná," uvedl Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

CENNOSTI

Zlodějům hraje do karet i lehkovážnost majitelů.

„Lidé nechávají ve svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší co nejdříve převézt na bezpečnější místo, a neodkládat stěhování z týdne na týden. Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat," dodal Pavlíček s tím, že účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré dění v chatě, chalupě i jejím bezprostředním okolí. „Přispívají nejen k včasnému zjištění hrozby či škody, snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Další výhodou je, že umožňují vzdálený dohled nad tím, co se děje ve vaší chatě či chalupě. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech," dodal bezpečnostní expert.

Policie radíZabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, uzamykatelné okenice…).
Pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.
Objekt mějte správně pojištěný proti krádeži.
Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.
Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí.
Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.
Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie.
Nebuďte neteční dnes navštíví zloděj souseda, zítra se to může stát vám.