Za projektem stojí českotěšínský rodák Miroslav Rakowski, který má za sebou řadu zdařilých počinů v oblasti revitalizace historických budov, mimo jiné na Hlavní třídě v Českém Těšíně, ale i v dalších městech.

„Našim záměrem byla proměna nefunkčních výrobních hal z 19. století na vkusný, zapadající do památkové zóny projekt, který má oživit centrum města a sloužit občanům. Aby měli blízko k lékaři nebo za nákupy, kde navíc pohodlně zaparkují na hlídaném parkovišti,“ říká investor Miroslav Rakowski.

V areálu ale nebudou jen obchody. Více než polovina je určena po zdravotnické služby, ordinace, lékárnu a rehabilitaci, šestinu celkové plochy má prodejna supermarketu, zbývající část obsadily kanceláře a malé obchody.

V Českém Těšíně vzniklo ze staré továrny nové centrum služeb a obchodu TAZO.Zdroj: Dorota Havlíková

Obnova původní krásy

Projekt respektoval zachování nejstarší části tiskáren, kterou nechal postavit roku 1882 knihkupec Heinrich Feitzinger a také původní materiál z bouraných objektů. Staré cihly z místní již neexistující cihelny posloužily po očištění na obložky oken a na úpravy interiérů.

Investor během přípravy projektu a jeho realizace spolupracoval s památkáři i samosprávou. Akceptoval návrh řešení města týkající se výjezdu z areálu a instaloval moderní systém detekce registračních značek aut, který urychluje průjezd aut přes závoru. Parkoviště na ploše bývalého dvora tiskáren má celkem 78 stání a je zhotoveno s přirozeným vsakem dešťových vod.

Podle Jiřího Labudy ze firmy Smolo Recycling, která budovala parkoviště, to byla to poměrně složitá zakázka. „Termíny byly krátké, práci jsme museli koordinovat se stavaři. Místo bylo uprostřed památkové zóny, s úzkým výjezdem a naproti dvěma školám,“ popisuje komplikace Labuda. Parkoviště bude ještě osázeno stromy.