Podle předpovědi meteorologů mělo sněžit ve vyšších polohách nad 500 metrů. Vydali na to dokonce upozornění pro Moravskoslezský a Zlínský kraj, které platí od středečních 6 hodin a zatím má platnost do 20. hodiny. Sněží však i v nižších polohách, a to už nad 200 metry. 

"Ve středu bude zataženo, od jihovýchodu na většině území déšť nebo déšť se sněhem, od 500 m sněžení. V Beskydech trvalé sněžení. K večeru od západu slábnutí, později večer ustávání srážek a ubývání oblačnosti," informoval v předpovědi ostravský meteorolog Petr Drobek. 

Sněhová nadílka v Orlové.
Husté sněžení zasáhlo i města v nížinách. V průběhu dopoledne napadlo od 3 do 5 cm sněhu. Do ulic museli vyrazit silničáři, aby cesty prosolili.

Opatrní museli být především řidiči, protože na cestách se sníh měnil v břečku. V těžkém mokrém sněhu se špatně chodilo i chodcům. "Silnice jsou od rána upravovány solením. Protože předpokládáme, že sněžení bude pokračovat, budou naše vozy v terénu i nadále," potvrdila vedoucí střediska zimní údržby havířovských Technických služeb Zdeňka Tyronová.

Vydatné sněžení zasáhlo ve středu ráno také obyvatele Karviné. Sníh tam dopoledne komplikoval dopravu.

"V souvislosti se zhoršeným počasím máme od rána hlášeno několik dopravních nehod, ke kterým si účastníci museli volat policisty. Nejednalo se však o vážné nehody a nedošlo u nich ke zranění," řekla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

Sníh komplikoval dopravu na Opavsku

Sněhový pytel se ve středu ráno roztrhl také nad Opavou. Pohádkovou atmosféru však kalil fakt, že ještě vehementněji, než sněhové vločky padaly, spíše tály.

Náhlá sněhová nadílka, která ve středu zasypala Opavsko, způsobila nemalé problémy na místních silnicích. Právě i klimatické podmínky zavinily, že se tu odehrálo jen do večera neuvěřitelných čtyřiadvacet dopravních nehod. Naštěstí se ale bouračky obešly bez těžkých zranění jejich účastníků. „V převážné míře šlo o takzvané malé dopravní nehody pouze se škodou na majetku, jako tomu bylo například na silnici mezi Hradcem nad Moravicí-Kajlovcem a obcí Lesní Albrechtice. Jde o táhlé stoupání, kde v zimních měsících při sněhové pokrývce asfaltového povrchu silnice mají problém s vyjetím nákladní auta, a to většinou soupravy s návěsem," popisuje opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Ve zmíněném úseku například vinou kluzké vozovky dokonce sjel jeden náklaďák z cesty do příkopu. Naštěstí se nikdo nezranil, ale vyproštění vozu bylo náročné a způsobilo dopravní zácpu. Tentýž den pak došlo například i ke srážce vlaku a osobního auta na železničním přejezdu ve Štítině. Byl při ní lehce zraněn sedmatřicetiletý řidič z Kroměříže. V tomto případě se ale výjimečně s největší pravděpodobností nejednalo o vliv kluzké silnice, ale zkrátka o to, že i přes zapnuté světelné signalizační zařízení muž z Kroměříže přijíždějící rychlík vinou nepozornosti přehlédl.

Na Novojičínsku jsou některé silnice nesjízdné

Silné sněžení překvapilo ve středu také Novojičínsko. Problémy jsou tradičně na hlavním tahu z Fulneku do Opavy. Podle serveru Dopravní info je silnice ve směru na Vrchy kluzká a sníh tam namrzá. Pro nákladní vozidla je silnice velmi těžce sjízdná, místy až nesjízdná. Drobnější nehody byly ráno ve Slatině, Mošnově, Kopřivnici, Spálově a Novém Jičíně, naštěstí šlo o jen ťukance, které se obešly bez zranění. 

"Moravskoslezští záchranáři v průběhu ranních a dopoledních hodin zasahovali na území kraje u dalších šesti dopravních nehod, které se odehrály v Ostravě, na Opavsku, Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Šlo o zraněné chodce či osoby cestující ve vozidlech. Zranění byla vesměs lehčí nebo středně těžká, nikdo z těchto účastníků nebyl v době našeho zásahu v přímém ohrožení života," informoval mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

Čtyři zranění při nehodě u Bravantic na Novojičínsku

Záchranáři zasahovali u vážné dopravní nehody na Novojičínsku. Před půl jedenáctou byla pracovníkům krajského operačního střediska záchranné služby nahlášena nehoda automobilu. Podle prvotního volání na tísňovou linku vozidlo narazilo do stromu na silnici poblíž Bravantic a došlo ke zranění několika osob. Na místo ihned vyjela posádka rychlé lékařské a rychlé zdravotnické pomoci z Ostravy a další skupina rychlé zdravotnické pomoci ze stanoviště ve Studénce. Posádky záchranné služby ošetřovaly celkem čtyři účastníky nehody. 
"Nejvážnější byl stav třiadvacetiletého muže. Z vozidla musel být vyproštěn zasahujícími hasiči. Pacient, u něhož zasahující lékařka zjistila poranění hlavy, musel být uveden do umělého spánku a připojen k přístrojem řízenému dýchání. Záchranáři postiženého uložili do vakuové matrace a po zajištění potřebnými léky byl následně přepraven do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, kde jej posádka ZZS předala na oddělení urgentního příjmu. Další tři muži (23, 28 a 36 let) utrpěli střední či lehká zranění končetin a hlavy. V době zásahu byli při vědomí a se záchranáři komunikující. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče je sanitní vozy transportovaly na úrazovou ambulanci, rovněž do ostravské Fakultní nemocnice," popsal zásah mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

Ve Frýdku-Místku je v terénu veškerá technika na odklízení sněhu

Dopravní komplikace kvůli sněžení na Frýdecko-Místecku. Husté sněžení a komplikace v dopravě. Tak to ve středu vypadalo na Frýdecko-Místecku. Největší problémy zažili motoristé na silnici I/56 v Beskydech, kterou v úseku mezi Ostravicí a slovenským Klokočovem blokovaly uvízlé kamiony.

Pro nákladní vozy byla cesta neprůjezdná, osobní auta tam projížděla se zvýšenou opatrností. „Situace se zkomplikovala kvůli tomu, že se zde tradičně zasekly čtyři kamiony," uvedla Šárka Vlčková, mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje. Připomněla, že silnici nad přehradou Šance lze ošetřovat jen inertním posypem, a proto se zde kamiony dostávají do problémů každou zimu.

Vozovky udržované inertem mohly podle silničářů dopoledne namrzat, protože teplota se pohybovala kolem nuly a posyp se mohl vtlačovat do ledu. Chemicky ošetřované silnice byly sjízdné, avšak často na nich ležela rozbředlá vrstva sněhu. To byl i případ Frýdku-Místku, kde od rána nepřetržitě sněžilo.

Silnice ve městě byly sjízdné se zvýšenou opatrností. O tom, že to místy klouzalo, se přesvědčila řada motoristů. Jednadvacetiletý Filip Váňa z Frýdku-Místku tvrdil, že na zasněžených a zledovatělých vozovkách jezdí co nejbezpečněji. „Například dodržuji doporučenou vzdálenost před ostatními auty. Nikdy totiž nevíte, kdy jiní řidiči náhle přibrzdí. Při nedostatečném odstupu se potom už srážce jen těžko vyhnete," doporučoval Filip Váňa.

Nový sníh moc nepotěšil ani 25letou motoristku Veroniku Čadanovou. „Už jsem si myslela, že tuto zimu nebudu potřebovat škrabku na skla, jenže zima se ještě vrátila. Co se dá dělat. Ze sněhu mají na druhou stranu radost děti, na cestách to ovšem bude horší. Musí se prostě jezdit opatrněji. Zimní pneumatiky mám na autě už od listopadu," uvedla žena z Frýdku-Místku.

Silničáři jako první ošetřovali komunikace s hromadnou veřejnou dopravou, příjezdové místní komunikace ke zdravotnickým zařízením a další významné místní komunikace.

„Podobně to je i s chodníky, které jsou podle důležitosti rozděleny do čtyř kategorií," konstatovala mluvčí magistrátu Jana Matějíková s tím, že zvýšená pozornost se věnovala také vozovkám s nebezpečným stoupáním a klesáním, zatáčkám, křižovatkám a autobusovým zastávkám.

Podle dispečera zimní údržby společnosti TS byla v terénu veškerá technika. Komunikace byly průběžně proplužovány, kopcovité úseky ošetřovány inertním a místy i chemickým posypem. Řidiči museli být opatrní zejména v dojezdech na křižovatky, v zatáčkách a na vozovkách s nebezpečným klesáním nebo stoupáním.

Došlo i na ruční čištění schodů, přechodů pro chodce a autobusových zastávek.

„Do práce jsem šel pěšky – a chodníky v Místku ráno neklouzaly. V rámci možností to bylo uklizeno," prohlásil padesátník Karel, který posuzoval situaci v okolí náměstí Svobody. Smysl pro humor neopouštěl zhruba šedesátiletého muže, který lopatou odstraňoval sníh ze schodů v centru města. „Za ten sníh můžu já! Přijel jsem brzo ráno a nadával jsem, že prší. Takže začalo sněžit," usmíval se muž. Na čtvrtek se ovšem netěšil. „Do rána to přimrzne," odhadoval.

Řidiče zaskočil návrat zimy, policie vyjížděla k desítkám nehod

Sněhová nadílka v Ostravě. Došlo i na nehody. Desítky nehod, kolony, naštvaní řidiči. To vše způsobily teploty kolem nuly a husté sněžení, které ve středu ráno a dopoledne zasáhlo celý Moravskoslezský kraj. Jen do pravého poledne policisté vyjížděli k bezmála sedmi desítkám nehod. Pro srovnání, během celého úterý zaznamenali jen patnáct karambolů.

„Dopravních nehod výrazně přibylo. Je to zejména důsledek změny počasí, na kterou motoristé nebyli připraveni," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková s tím, že mnozí řidiči si již zvykli na téměř jarní cestování a sníh je zaskočil.

Skutečný počet středečních nehod je přitom vyšší, než čísla uváděná policií. „Nevyjíždíme ke všem nehodám, pouze k těm, které máme nahlášeny. Drobnější havárie si řidiči vyřizují mezi sebou," vysvětlila Daniela Vlčková. Odpoledne se již situace na silnicích začala zlepšovat.

Hlavně plechy

Většina nehod, u kterých asistovala policie, skončila naštěstí jen pomačkanými plechy. Bylo však hlášeno i několik zraněných. Vážná havárie, při které lékaři ošetřili čtyři lidi, se stala dopoledne u Bravantic na Novojičínsku, kde auto narazilo do stromu. Jeden člověk utrpěl těžká poranění. „Nejvážnější byl stav třiadvacetiletého muže. Z vozidla jej vyprostili hasiči. Pacient, u něhož zasahující lékařka zjistila poranění hlavy, musel být uveden do umělého spánku a připojen k přístrojem řízenému dýchání," uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl. Odpoledne pak záchranáři a policisté vyjížděli ke střetu vlaku a osobního automobilu na nechráněném přejezdu ve Štítině na Opavsku. Řidič vozidla utrpěl zranění.

Kamiony

Co se týká jednotlivých regionů, nejhorší situace panovala dopoledne na Opavsku, Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Například v Háji a ve Slezsku a Hrabyni se na tahu mezi Opavou a Ostravou tvořily na kluzké silnici kolony, problémy měly zejména kamiony. Ty se dostaly do velkých potíží i na Frýdecko-Místecku. Kvůli ledovce a hustému sněžení byla pro ně dopoledne nesjízdná silnice I/56, a to od Ostravice až po hranici se Slovenskem. V uvedeném úseku uvízly čtyři kamiony. Vzhledem k tomu, že silnice vede kolem vodní nádrže Šance, nelze ji ošetřit chemicky. „Museli jsme použít inertní materiál," řekla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková, která zdůraznila, že podobné problémy nastávají prakticky při každém vydatnějším sněžení a ledovce.

Nepodcenili

Silničáři podle ní v průběhu středy nic nepodcenili. „Z preventivních důvodů jsme někde s chemickým posypem začali již v noci. Během dne jsme měli v terénu veškerou techniku," řekla Šárka Vlčková s tím, že do některých úseků se silničáři kvůli nehodám dalších vozů dostávali se zpožděním.

Na náledí se řidiči musejí připravit i ve čtvrtek po ránu, kdy se očekávají teploty pod nulou nebo kolem nuly. Opět jde především o oblasti, kde nelze silnice chemicky ošetřit a používá se inertní posyp. Během dne teploty vystoupí až na šest stupňů Celsia. „Co se sněhu týče, srážky budou jen zcela výjimečné. Ráno bude skoro jasno, během dne polojasno, přechodně oblačno, jen ojediněle přeháňky," řekl Eduard Jarcovják z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě.

Náledí

Náledí by se mohlo tvořit je od středeční noc. Silničáři v celém kraji jsou proto v pohotovosti. „Sypače vyjedou ve středu odpoledne k dalšímu preventivnímu posypu silnic a znovu v průběhu noci, aby se nebezpečí ledovky minimalizovalo. Přesto upozorňujeme řidiče, aby dbali zvýšené opatrnosti a upravili především rychlost jízdy a vzdálenost mezi vozidly," uvedl mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř.

Situaci v regionu průběžně sledujeme. 

Zpravodajové Deníku