Většina krádeží byla na objednávku. Mizely zejména automobily značky Škoda Octavia druhé řady, do kterých se dostávali po vypáčení zámků. Poté pomocí speciálního zařízení vyblokovali řídicí jednotku, nastartovali a ujeli.

Vozy končily hlavně u překupníků na Slovensku, kteří je rozebírali na díly a následně prodávali. Pohodlní zloději se pak domů na Ostravsko vrátili ve vozech, které ukradli na Slovensku. O případu v úterý informovali orlovský kriminalista Libor Mikula a dozorující státní zástupkyně Iveta Kozielová, která v těchto dnech na dvojici mužů podala žalobu k Okresnímu soudu v Karviné.

Vyšetřování trvalo několik měsíců. Nechyběly ani dramatické situace, kdy se pachatelé při silničních kontrolách pokoušeli ujet v kradených autech. Při jedné z honiček zloděj na odlehlém místě zastavil a vozidlo zapálil. Stejný osud potkal i další vůz.

RÁDIA, NAVIGACE

Muži mají na svědomí také řadu vykradených automobilů. Brali autorádia a navigace. Věci dodávali svému odběrateli v Moravskoslezském kraji.

Ukradená auta, která skončila v plamenech.

Celkem jde o bezmála sto činů. Muži způsobili škodu za jeden a půl milionu korun, hodnota vozů, které se jim nepodařilo ukrást, činila dva a půl milionu korun. Zisk mužů nebyl přitom nijak velký. „Za jedno auto inkasovali od deseti do dvaceti tisíc korun. Byl to pro ně rychlý výdělek,“ konstatoval Mikula.

Svým rozsahem jde v poslední době o jeden z největších případů v regionu. Oba zloději čekají na soud ve věznici. V minulosti již byli odsouzeni za různé majetkové delikty. „Pokud budou uznáni vinnými, hrozí jim trest od dvou do osmi let odnětí svobody,“ řekla Kozielová.

DALŠÍ OBVINĚNÍ

Policie nevylučuje, že padnou i další obvinění. Lidé, kteří auta nebo navigace přebírali, s největší pravděpodobností věděli, že jde o kradené věci. Mohli by tak být stíháni za podílnictví.