Kůže, prsa u žen a prostata u mužů. To jsou tři orgány, které se objevují na prvních příčkách statistik v souvislosti s rakovinou. A také kolorektum tlusté střevo a konečník. Každý rok odhalí lékaři v Česku rakovinu u zhruba 80 tisíc pacientů a přes 27 tisíc lidí ročně na zhoubný nádor umírá. Znamená to, každých 20 minut zemře jeden.

Na prevenci, ale také na možnosti zlepšení kvality života onkologicky nemocných má upozornit dnešní Český den proti rakovině.

Žlutými kvítky proti rakovině Český den proti rakovině se letos zaměří na prevenci rakoviny reprodukčních orgánů mužů a žen. Osvětová kampaň je jako každoročně provázena celonárodní veřejnou sbírkou. Dnes bude 13 tisíc dobrovolníků na 1100 místech po celé republice nabízet tradiční žluté kvítky měsíčku, letos se stříbrnou stužkou. Její barva symbolicky vyjadřuje 25 let činnosti Ligy proti rakovině, která sbírku pořádá. Ke kvítku za 20 korun dostane dárce i informační letáček s radami, jak snížit riziko onemocnění, a co udělat, aby případná rakovina děložního čípku, vaječníků či varlat byla zachycena včas. Výtěžek je využíván na prevenci nádorových onemocnění a výchovu ke zdravému způsobu života, zlepšení kvality života onkologických pacientů a podporu onkologického výzkumu a přístrojového vybavení onkologických pracovišť. 

Nejčastější

„Nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice je rakovina kůže, následovaná rakovinou prsu a rakovinou trávicího ústrojí. Nemocných navíc rok od roku přibývá. Jak se objevují stále nové a modernější léky a metody léčení, rostou prudce i náklady na péči," uvedl Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jak ilustruje na číslech, jen za léčbu pacientů spadajících do výše uvedených tří diagnóz zaplatila VZP loni téměř 5,4 miliardy korun. O téměř 287 milionů více než v roce předchozím.

A také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) zaznamenala podobný trend. Se zhoubným nádorem se v roce 2014 léčilo více než 38 tisíc jejích pojištěnců, zhruba o tisíc více než rok předtím. „Celkové náklady vynaložené na léčbu všech typů rakoviny se loni přiblížily částce 3,5 miliardy korun a meziročně se zvýšily o 230 milionů," doplnila Elenka Mazurová, mluvčí ČPZP.

Nejčastějšími diagnózami byly zhoubný novotvar prsu a kůže. Zatímco s rakovinou prsu se v uplynulém roce léčilo 6708 pojištěnců, s rakovinou kůže to bylo téměř šest tisíc pojištěnců ČPZP. Více než čtyři tisíce mužů se pak léčily s rakovinou prostaty.

Prevence

Jak z výše uvedeného vyplývá, počet nádorových onemocnění trvale stoupá, stejně jako náklady na jejich léčbu. Proto se také v posledních létech masivně propaguje prevence. Ať jde o projekt plošného screeningu, na kterém spolupracují ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny, či jednotlivé akce v rámci mezinárodních dnů, v jejichž rámci nabízejí zdravotnická zařízení preventivní vyšetření zdarma. Také jednotlivé zdravotní pojišťovny přispívají svým klientům na prevenci určitou částku.

VZP se například rozhodla, že v letošním roce nabídne svým klientům příspěvek až 2,5 tisíce korun na speciální preventivní vyšetření prostaty.

„Konkrétně rakovina prostaty je u mužů dokonce hned druhé nejčastější nádorové onemocnění, hned po rakovině kůže," vysvětlil Tichý. Jak doplnil, další letošní novinkou je například 500 korun na odvykání kouření či příspěvek na preventivní vyšetření rakoviny kůže i pro děti.

Největší zájem je o preventivní vyšetření rakoviny prsu a rakoviny kůže," doplňila Elenka Mazurová zkušenosti z ČPZP. Například prevenci rakoviny prsu absolvovalo v roce 2014 více než šest tisíc klientek této zdravotní pojišťovny. Jak dodala, proti roku 2011 je to podstatný nárůst.

„Tehdy vyšetření mamografem podstoupilo jen necelých dvanáct set našich klientek," podotkla s tím, že až 500 korun mohou na vyšetření prsu čerpat i ženy, které zatím nedosáhly věku, kdy je toto vyšetření hrazené ze zdravotního pojištění. Stejnou částku mohou pojištěnci letos také využít například na vyšetření pigmentových skvrn nebo na prevenci rakoviny tlustého střeva metodami nehrazenými z pojištění.

Kde nejčastěji útočí rakovina (data za Moravskoslezský kraj)


*Pro zvětšení na tabulku klikněte.