Umírají i tygři, nosorožci, medvědi a další zvířata. A jen proto, že lidé věří v zázračné účinky jejich masa, vnitřností, klů, rohů, šupin a podobně. Produkty se používají zejména v rámci tradiční čínské medicíny. Kdo si ale myslí, že problém je pouze v místech, kde jsou zvířata zabíjena, případně v Asii, kde je po nich největší poptávka, mýlí se.

Jak zaznělo na úterní prezentaci unikátní kampani ostravské zoologické zahrady nazvané Ukradená divočina, významnou měrou se na likvidaci zvířat podílí také Evropa včetně České republiky. Evropský kontinent totiž patří mezi významné odběratele živých ohrožených zvířat či produktů z nich. „Jsme stejní viníci jako Čína, akorát si to neuvědomujeme,“ uvedla Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí, která má na starost oblast ilegálního obchodu se zvířaty.

Podle ní nejsou hlavními viníky pytláci, ale lidé, kteří zvířata a výrobky kupují, což se děje i v České republice. „V České republice působí velké kriminální skupiny,“ řekla Říhová. Přestože se každým rokem daří odhalovat jednotlivce i gangy, obchod dále kvete.

„Je to jako boj s chobotnicí. Useknete jedno chapadlo a objeví se další,“ upozornila Říhová.

Sloni v ostravské zoo.Zdroj: Deník / Pavel Sonnek
Více snímků slonů z ostravské zoo najdete v přiložené fotogalerii.

Kampaň Ukradená divočina první komplexní osvětovou kampaní zaměřenou na ilegální obchod se zvířaty a částmi jejich těl v České republice a Evropě. Hlavním zdrojem jsou webové stránky www.ukradenadivocina.org.

Tématu se také věnuje Stezka ukradená divočina, kterou otevřela ostravská zoologická zahrada.

„Stezku tvoří informační panely umístěné na několika tematicky souvisejících místech v zoo,“ uvedla mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková. Zájem o kampaň projevily i další zoologické zahrady.