Návštěvníci areálu však musí v chladnějším počasí počítat s různými omezeními. Část stezek Botanického parku je uzavřena, a i vzhledem k počasí návštěvníci plně nevyužijí této klidové části k posezení a odpočinku tak, jako je tomu v létě. Také čas strávený v zoo se v chladných dnech o něco zkrátí.

„Jsme si vědomi, že v chladnějším období je přece jen provoz zoo trošku omezený. Některá zvířata jsou ze svých letních příbytků přestěhována do teplého zázemí, kde je návštěvníci bohužel neuvidí. Patří mezi ně pestrobarevní ptáci z Voliéry Papua či z Voliér ptáků Tibetu a Číny nedaleko vstupu do zoo. Některé druhy lemurů na ostrovních expozicích zůstávají uvnitř vyhřívaných ubikací," uvedl ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.

Proto se vedení zoo rozhodlo zavést od 1. listopadu do 31. března příštího roku mimosezonní vstupné. „Dospělý návštěvník zaplatí osmdesát korun, děti od tří do patnácti let, studenti, senioři či držitelé průkazů ZTP a ZTP/P starší 15 let pak padesát korun, tedy o třicet méně než během hlavní sezony," přiblížila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková.

Užívají si zimu

Zoo však chová i řadu druhů, které si naopak zimu užívají mnohem více než parné léto. „Patří mezi ně třeba tygři i jiné druhy koček, supi, jeleni, pandy, velbloudi a další. Ale ani teplomilné druhy se zimy a sněhu nebojí. Venku sice tráví kratší dobu v porovnání s teplejším obdobím, nicméně i po zimním venčení jsou k vidění v teplých pavilonech," dodala mluvčí Kalousková.

Tak mohou návštěvníci zažít netradičně na sněhu třeba slony, levharty, šimpanze, zebry či plameňáky, jejichž oranžová barva nádherně kontrastuje s bílou pokrývkou.

„Pro některá zvířata je sníh také zajímavým zpestřením a jakousi hračkou, šimpanzi jej dokonce pojídají. V zimním období nejsou zejména malí návštěvníci ochuzeni ani o setkání s domácími zvířaty, která si mohou přímo ve výběhu pohladit a dokonce i nakrmit granulemi," uzavřela Šárka Kalousková s tím, že granule nelze v zimním období koupit v automatu u výběhu, ale jen u vstupu do zoo.

K TÉMATU

Husa indickáOtužilá husa indická neodlétáZatímco jiné druhy hus odlétají na zimu do teplejších oblastí, jen v areálu ostravské zoologické zahrady mohou návštěvníci i v mrazivých dnech potkat hejno hus indických.

„Ne že by naše husy nebyly dostatečně otužilé, ale přes zimu nemají v našich končinách dostatek potravy, kterou tvoří různé traviny, semena a zelené části rostlin. Husy indické se také živí spásáním čerstvé vegetace, ale v zoologické zahradě jsou samozřejmě přes zimu dokrmovány chovateli," přiblížila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková.

Tato zajímavě zbarvená husa je při svých cestách za teplem schopna překonat i nejvyšší pohoří světa Himálaj. Aby byla schopna tak mimořádného výkonu, má řadu fyziologických a biochemických adaptací pro let ve vysokých nadmořských výškách nad osm tisíc metrů.