Drahomír Strnadel, předseda Matice radhošťské, která se stará o kapli na vrcholu hory Radhošť, nedávno pro Deník připomněl, že zvon byl odlitý v roce 1896, což bylo o dva roky dříve, než byla postavená kaple.

„Skutečnost, že ani za první ani za druhé světové války ten zvon nebyl rekvírovaný, je zajímavá. Vždycky kvituji s povděkem, že jak první předseda Matice radhošťské Emil Kostelník, tak i můj poslední předchůdce děkan Medard Horák, ten zvon uchránili. Medard Horák ten zvon nepřiznal, i když tím dost riskoval. Za protektorátu to mohlo být považováno za sabotáž proti Říši,“ nastínil Drahomír Strnadel.

Vizualizace možného umístění na Pustevnách podle Pavla Cupáka.
Zvonička na Pustevnách v Beskydech připomene poustevníka Felixe. Pomůže Hithit?

Předseda Matice radhošťské rovněž upozornil, že zvon nechali odlít manželé Josef a Josefa Bumbalovi, majitelé textilní továrny. Manželé nechali na zvon umístit nápis „Ke cti a chvále Boží, sv. apoštolů Cyrilla a Methoda, sv. Josefa Cal. věnovali manželé: Josef Cal. a Josefa Bumbala, majitelé továrny ve Frenštátě P/R L. P. 1896.“ Návštěvník kaple ale nemá šanci zvon si pořádně prohlédnout. Je totiž umístěn v úzkém prostoru zvonicie do nějž se člověk nedostane.

Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti byla vysvěcená 11. září 1898. Matice radhošťská byla ustanovená 5. ledna 1905, jejím předsedou byl do roku 1919 Emil Kostelník, po něm převzal předsednictví páter Filip Eliáš.

Prvním, kdo se zúčastnil natáčení medailonu o zvoničce Strážkyně Beskyd byl předseda Matice radhošťské Drahomír Strnadel.
PODÍVEJTE SE: O Strážkyni Beskyd, zvoničce v Trojanovicích, vzniká medailon

Od roku 1931 byl předsedou děkan Medard Horák, kterého v roce 1951, tehdejší komunistický režim donutil činnost spolu ukončit. O kapli se poté starali členové Československé strany lidové z Trojanovic a Dolní Bečvy. Činnost Matice radhošťské byla obnovená 16. července 1994, předsedou se stal Drahomír Strnadel, jenž je jím do současné doby.

Kaple Cyrila a Metoděje je nejvýše položenou církevní stavbou v České republice.