Poradna lékaře Bukovského: Kokosový olej – všelék nebo klam?

Zdroj: Youtube

Kokosový olej byl a možná ještě někdy je nabízen jako lék na vše – od srdečních chorob po neschopnost vtěsnat se do starších džínů. Jak ale upozorňuje registrovaná dietoložka Jaclyn London na specializovaném webu Goodhousekeeping.com, tyto schopnosti olej z kokosu opravdu nemá. Naopak, jediná polévková lžíce kokosového oleje obsahuje 117 kalorií, 14 gramů tuku, z toho 12 gramů tuků nasycených, které zvyšují hladiny cholesterolu v krvi.

Lék úplně na všechno?

Tady je pět častých tvrzení, která o kokosovém tuku kolují a která odbornice okomentovala.

1. Kokosový olej spaluje břišní tuk

NE. Několik malých studií sice uvedlo, že spolu souvisí konzumace extra panenského kokosového oleje a snížení obvodu pasu u jedinců s rizikem srdečního onemocnění nebo cukrovky. Jenže účastníci studií většinou již začali držet dietu na hubnutí před použitím kokosového oleje, a také v ní během studie nadále pokračovali. Sotva lze tedy z toho vyvodit nějaké výsledky ve prospěch konzumace oleje.

Recept na hubnutí s kokosovým olejem:

Naturopat Bruce Fife je ředitelem amerického Centra pro výzkum kokosu a u nás mu vyšla obsáhlá kniha Léčebná síla kokosu. Vybrali jsme z ní doporučení, jak využít kokosový olej k regulaci hmotnosti. Připadá nám ale, že pokud z návodu vynecháte pojídání kokosového tuku, budete hubnout stejně dobře, nebo spíš ještě lépe, protože omezíte zbytečné kalorie z tuku.

  • S jídlem jezte dvě až tři lžíce kokosového oleje denně.
  • Pijte asi litr vody na každých 25 kg tělesné hmotnosti. Vodu pijte hlavně mezi jídly, aby vám pomohla ztlumit chuť k jídlu.
  • Jezte zdravou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu.
  • Jezte více vlákniny (například kokosové) a vyhýbejte se sladkostem a rafinovaným sacharidům (bílý chléb, rýže).
  • Začněte pravidelně cvičit.
  • Užívejte multivitaminové potravinové doplňky.

2. Kokosový olej oživuje metabolismus

NE. Jediným skutečně spolehlivým faktorem při změně rychlosti metabolismu je zvýšení poměru čisté tělesné hmoty k volné tukové hmotě v těle. Jinými slovy: více svalů rovná se zvýšený metabolismus.

Zatímco některé sloučeniny, jako je kofein, mohou dočasně trochu zrychlit metabolismus, kokosový olej v této oblasti zatím nevykázal žádné skutečné výsledky.


Nahrává se anketa ...

3. Káva s kokosovým olejem vám pomůže zhubnout

NE. Pamatujte si, že smetana je většinou nasycený tuk, stejně jako kokosový olej – takže čím více jich do kávy přidáte, tím více kalorií váš šálek obsahuje.

Kokosový ořech poskytuje také kokosové mléko:

4. Kokosový olej je antibakteriální

ANO. Asi polovina mastných kyselin nalezených v kokosovém oleji pochází z typu mastné kyseliny zvané kyselina laurová, která je spojována s antimikrobiálními a antimykotickými účinky, které mohou snížit riziko některých onemocnění. Ale to není důvod, proč vypít tolik kokosového oleje, aby se v něm vykoupaly vaše vnitřní orgány! Výzkum na toto téma stále probíhá.

5. Kokosový olej může pomoci diabetikům

NE. Kdykoli diabetik zkonzumuje zdroj bílkovin nebo tuků společně se sacharidy, zpomalí se rychlost, kterou se glukóza ze sacharidů vstřebává do krevního oběhu. Tím se zabrání prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi. Toto tedy udělá i kokosový olej.

Řepkový olej je důležitý pro zdraví srdce a cév.
Lidé ho mají za obyčejný. Přesto jde o zdravotní poklad, který sníží cholesterol

Kokosový olej je ovšem převážně nasycený tuk a diety s vysokým obsahem nasycených tuků jsou spojeny s rizikem cukrovky. Ti, kteří budou konzumovat větší množství kokosového oleje, tedy naopak rozvoj diabetu riskují.

Kokos, kokosový tuk, kokosový olej. Jak kokos v domácnosti co nejlépe využít? Podívejte se na tipy v sekci související články pod tímto textem.

Kokosový olej patří do jídelníčku na ochranu srdce

Toto tvrzení zastánců kokosového oleje coby zdravé alternativy při vaření, vyvracejí odborníci z Mayo Clinic. Upozorňují, že kokosový olej má extrémně vysoký obsah nasycených tuků – dokonce o 50 procent více než máslo.

Máme si dávat po ránu panáka olivového oleje pro zdraví?
Chrání srdce a je protizánětlivý. Řada lidí se ale zbytečně trápí jeho konzumací

Podle odborníků z kliniky bylo prokázáno, že kokosový olej zvyšuje hladinu cholesterolu – dobrého i špatného – více než jiné rostlinné oleje. Navíc zdravotní benefity jiných tuků, prospěšných pro srdce, jako jsou olivový olej, řepkový olej nebo omega-3 mastné kyseliny v ořeších a mořských plodech, byly podpořeny velkým množstvím důkazů. Naopak údajné přínosy kokosového oleje pro lidi stále nebyly ve velkém měřítku prokázány.