Oficiálně v Česku nemůže vykonávat odbornou práci lékařky, tak vypomáhá jako administrativní pracovnice. Věnuje se pacientům z Ukrajiny. „Člověk, který přijde, vyplní dotazník v ukrajinštině. Paní doktorka ho vyzpovídá a zjistí, jaké má problémy, anamnézu nebo očkování. Potom si sedneme, vyhodnotíme jeho stav i další postup,“ řekl Deníku Mucha.

Julia sama nemůže lidi přímo vyšetřit ani učinit jiné lékařské úkony. „Její práce nám i pacientům přesto velmi pomáhá,“ uvedl praktik, u kterého působí. V České republice lékařka pobývá s dětmi a maminkou, která je v době, kdy Julia pracuje, hlídá.

Lékař Yaroslav Kuzminskyi
Medicína má u nás tradici, byli jsme zásobárna pro SSSR, říká lékař z Ukrajiny

Projekt zapojení ukrajinských lékařů do ordinací českých praktiků pochází z dílny Společnosti všeobecného lékařství. Ta poskytla administrativní a částečně i finanční pomoc. Ordinace praktiků mohou na lékaře či sestry z Ukrajiny dostávat příspěvek deset tisíc korun měsíčně.

Podle slov šéfa lékařské společnosti Svatopluka Býmy se projekt dobře rozvíjí. „V tuto chvíli máme asi patnáct ordinací praktiků, které takto zdravotnický personál z Ukrajiny přijaly. Další přibývají. Pacienti z řad uprchlíků jsou za to velmi vděční,“ řekl Deníku.

Rozumí mateřštině

To potvrzuje i Mucha. Ulehčením je pro ukrajinské pacienty především to, že lékaři rozumí jejich mateřštině. „Většina jejich problémů je psychosomatických, což je těžké sdělovat i v rodné řeči, natož někomu, kdo mluví jiným jazykem. Proto je dobré mít po ruce člověka, který si s nimi může popovídat a poskytnout útěchu,“ uvedl.

Pomáhá to i ukrajinským doktorům. „Všichni doufáme, že válka brzy skončí a budou se moci vrátit domů. V době, kdy tu jsou, ale nechtějí sedět s rukama v klíně. Kolegům říkám, aby si představili, kdybychom museli někam utéct my. A pak tam jen seděli a přes mobil koukali na fotky zbořených domů,“ řekl Mucha. S tím, že pokud tu někteří ukrajinští lékaři budou chtít zůstat, získají náskok ve znalosti českého zdravotního systému.

Pro našince je přítomnost ukrajinských lékařů u praktiků podle něj přínosná v tom, že vyplňování dotazníků a pohovory s Ukrajinci nezdržují běžný chod ordinace. Do té jeho denně přichází v průměru asi čtyři uprchlíci, na nichž je především cítit napětí. „Pro stát je zapojení ukrajinských lékařů zase výhra v tom, že tu platí daně a nečerpají zdejší sociální dávky,“ dodal.

Svaz zdravotních pojišťoven ČR navrhuje zrušení úhrad pro některé masti a léky chystané v přímo lékárnách
Pojišťovny nechtějí proplácet některé masti a léky. Lékárníci krok kritizují

V Česku dlouhodobě působí stovky ukrajinských lékařů, kteří mají uznané diplomy a museli tu projít atestací. Ti nově příchozí, kteří pomáhají hlavně v nemocnicích, zde mohou bez uznání vzdělání čtvrt roku působit pod dohledem. Převážně se jedná o ženy.

Poté jim ministerstvo zdravotnictví umožní udělat si aprobaci za jednodušších, ale zákonných, podmínek. „Ať je to korektní a férové,“ řekl ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Cílem ministerstva je, aby se tito lidé po skončení války vrátili domů a pomohli svému státu a svým spoluobčanům.