Na gynekologicko – porodnické oddělení však nepřicházejí jen nastávající maminky, ale i těhotné ženy s potížemi, pro které musejí být hospitalizované. U nich, stejně jako u rodiček, jsou po příchodu provedeny spolehlivé rychlotesty a pozitivní rodičky jsou izolovány na samostatných pokojích. Pozitivní výsledek u ženy, která zatím ještě rodit nebude, je pokaždé konzultován s infekčním oddělením.

V kostelech mohou proběhnout bohoslužby.
Kostely mohou být naplněny jen zčásti. Půlnoční mše dostaly na Opavsku zelenou

„Spolupráce s infekčním oddělením je vynikající a dává nám jistotu, že se v případě problémů máme na koho obrátit. Měli jsme tu například pacientku se zdravotními potížemi covidového rázu, která čekala dvojčata. Byla umístěna na infekční oddělení, kam jsme ji dva krát denně chodili kontrolovat. Spolupráce obou oddělení byla po stránce léčby i dokumentace skutečně dost složitá. Dnes už je žena naštěstí v pořádku a čeká na porod,“ vzpomíná primář gynekologicko – porodnického oddělení Slezské nemocnice Alfréd Dőrr.

U porodu otec dítěte, možná je i dula

Ohrožena dosud není ani přítomnost tatínků u porodu. Také oni musejí nejdříve projít stěrem a pokud jsou negativní, mohou být u porodu svých dětí přítomni. „Z bezpečnostních důvodů může být u porodu pouze jeden rodinný příslušník, ale ve zvláštních důvodech pouštíme k rodičce za stejných podmínek například i její dulu (vyškolenou ženu, která poskytuje především psychickou oporu novorodičce - pozn. red.). Návštěvy příbuzných na pokojích povolené nejsou, umožňujeme jen krátké setkání s miminkem u dveří,“ konstatuje primář Dőrr.

Po porodu musejí novopečené maminky dodržovat běžné požadavky – roušky, rozestupy a desinfekce rukou. Pokud nejsou komplikace, odcházejí čtvrtý den po porodu s dítětem domů. První polovina prosince je v opavské porodnici na novorozence zatím úrodná. Na svět jich přišlo pětačtyřicet a je předpoklad, že na konci roku bude počet narozených dětí představovat tisíc porodů, což je stav mírně nadstandardní