Klidný snad nebyl jen muž, který zde pracoval jako ostraha. Už hodinu sledoval kufr odložený před trafikou u vstupu na nástupiště. Kufr tam ležel, nikdo si ho neodnášel, nikdo se k němu nehlásil. Lidé chodili okolo bez zájmu. Pak raději zvedl telefon a informoval policii.
„Možná je to zbytečné, ale co kdyby?“ pomyslel si.
Policie po ohlášení neznámého opuštěného zavazadla vyhlásila poplach. Auta s modrými majáky přijela do Janské ulice, zamířili sem i opavští hasiči. Po rychlé poradě začala akce. Bod první – dostat lidi z nádraží, bod druhý – uzavřít okolí a počkat, až dorazí pyrotechnik.
Evakuace
Celkem 79 lidí muselo pryč, pětačtyřicet z nádražní budovy a nástupišť a dvanáct ze sousedního bytového domu. Dalších dvacet dva přijíždějících vlakem z Kravař muselo vystoupit už u vjezdového návěstidla.
„Policie preventivně Janskou ulici a okolí nádraží uzavřela, odklonila dopravu, evakuovala zaměstnance nádraží a cestující a na místo povolala policejního pyrotechnika,“ řekl k události tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. Prostor nádraží tak utichl, jindy živé perony i autobusové zastávky byly liduprázdné. Na křižovatce u knihovny stáli policisté, služební auta napříč silnicí. Nikoho dál nepouštěli.
Kufr stojící za výstražnou páskou z té dálky ani nebylo poznat. Stejná situace byla i na druhé straně v Bílovecké ulici, a také ve všech bočních uličkách. Lidé, kterým nejel vlak, buď odešli, nebo postávali za policejní zábranou a čekali, kdy to skončí.
Redakce se pokusila dostat na místo, ale všechny přístupy k místu byly neprostupně uzavřeny.
Neprodyšně uzavřeno
„Nepustím vás tam, mohlo by to bouchnout. Kufr stojí na nástupišti vlakového nádraží. Vlaky tak nepřijíždějí, ty od Ostravy končí v Komárově,“ řekl nám jeden z policistů, který hlídal právě na přístupové cestě od křižovatky u knihovny Petra Bezruče.
Policejní opatření bylo namístě. Kufr mohl být prázdný, nebo v něm mohly být například jen dokumenty, mohl ale také obsahovat třeba výbušninu. Zda se jednalo o nebezpečný předmět, či nikoli, měl zjistit po svém příjezdu pyrotechnik. Ten nejprve nalezený kufr obhlédl pomocí kamer a sondy dálkově řízeného robota.
Poté speciálně vycvičený pes na hledání výbušnin kufr očichal. Nakonec se pyrotechnik oblékl do speciálního oděvu a došel ke kufru. Než se ho dotkl, ještě jeho oči chvíli prohlížely zavazadlo.
„Na základě negativní reakce psa pak pyrotechnik kufr otevřel a zjistil, že je prázdný. Policie proto zrušila bezpečnostní opatření v okolí, pracovníci i cestující se mohli vrátit na nádraží, obyvatelé z okolí do svých domovů,“ sdělil René Černohorský s tím, že přibližně ve čtvrt na deset byl obnoven i provoz vlaků.
Nádraží Opava východ se opět po třech hodinách vrátilo do běžného provozu.
Martin Kůs, Zuzana Urbánková
Který terorista by chtěl útočit na Opavu?
V úterý mu škola končila až v 19.40 hodin. Dvacetiletý Ondřej Teichman z Vřesiny u Hlučína spěchal na vlak. Před křižovatkou u Domu Petra Bezruče ho však čekala scéna jako vystřižená z akčního filmu.
„Už od parku jsem viděl plno blikajících světel, hasičská a policejní auta, zapáskovaný chodník. „Došlo mi, že se něco děje a že se domů asi hned tak nedostanu,“ vypráví Ondra. Silnice od Bezručáku k východnímu nádraží blokovalo policejní auto a muži v uniformách. Byli nekompromisní.
„Bylo nás víc včetně mých spolužáků, přemlouvali jsme je, ale nikoho dál nepustili. Jeden policista mi pak řekl, že na nástupišti našli odložený kufr, že je v něm možná výbušnina a že to celé bude trvat nejméně dvě hodiny,“ pokračuje student s tím, že většina lidí, kteří se potřebovali dostat na nádraží, nevěděla, co se děje. Situace byla chvílemi zmatená a nepřehledná.
To se například málem vymstilo starší ženě na kole, která v dopravní tlačenici vjela na červenou přes přechod pro chodce naší redakční fabii přímo před kapotu. Jen díky pohotovosti kolegy za volantem neskončila pod koly. Policista, který blokoval příjezdovou silnici k nádraží, jen zakroutil hlavou. „To bylo o fous,“ podotkl, když jsme k němu přijeli a přemlouvali ho, aby nás na nádraží pustil.
„Zaparkujte opodál a zkuste tam dojít pěšky,“ pronesl. Neměli jsme ale šanci. Další z policistů, přes kterého jsme se snažili dostat, s námi čas neztrácel. „Tady není žádné divadlo,“ odmítl další diskusi. Naivně jsme to tedy zkusili jinde. Jenže i silnice od Mariana směrem dolů byla obšancovaná a zapáskovaná.
„V tom kufru může být výbušnina. Máme jasný zákaz nikoho tam nepustit včetně novinářů. Teď se čeká na pyrotechniky z Frýdku-Místku,“ odehnal nás nervózně další policista.
Starší žena, která se ho ptala, zda se nebudou muset stěhovat lidé z okolních domů, se odpovědi nedočkala. „Bydlí tam vnučka, mám o ni strach,“ řekla a vzápětí sama sebe polohlasem ujišťovala: „Ale snad to nebude tak zlé. Který terorista by chtěl útočit na naši Opavu?“
Zuzana Urbánková