Přítomnost devatenácti opilých dětí v jediném klubu jim vyrazila dech. K jejich varování se teď přidávají i lékaři. Mladiství totiž nemusí pít tvrdý alkohol po litrech, jejich život může být v ohrožení i po vypití pár deci vína.

„V dětském věku je riziko možných následků i v případech nízkého množství vypitého alkoholu vyšší,“ vysvětluje redakci znepokojivou skutečnost primářka dětského oddělení Slezské nemocnice Dagmar Prejdová. Právě ona má s neplnoletými pijany největší zkušenosti. Na záchytku mladí pod osmnáct let nesmí, policisté je proto vozí na dětské oddělení opavské nemocníce.

„K nejzávažnějším komplikacím při otravě alkoholem patří zástava dechu a porucha vědomí,“ dodává Prejdová a upozorňuje, že alkohol je nejen pro děti návyková droga. Diskotéky plné neplnoletých opilců však nenajdete jen v Opavě, ale také v Hlučíně. Na Hlučínsko se podle slov tiskového mluvčího opavské policie zaměřují strážci zákona dokonce ještě intenzivněji než na Opavsko.

„Během bezpečnostní akce v hlučínských klubech, která probíhala ve stejnou dobu jako ta opavská, jsme zadrželi dalších osm mladistvých pod vlivem alkoholu,“ říká René Černohorský. Monitoring podezřelých míst podle něho provádí členové kriminální policie v civilu a zátahy na opilé mladistvé se provádí na základě jejich aktuálních informací. www.opavsky.denik.cz/zatah