Olomoucký vrchní soud se případem zabýval ve čtvrtek po poledni. Krajský soud v Ostravě poslal Martina P. na sedmnáct a půl roku do vězení se zvýšenou ostrahou. Proti tomu se odsouzený odvolal.

„Odvoláním jsme se zabývali. Trest se soud rozhodl ponechat ve stejné výši. To samé platí i o typu věznice. Rozsudek z Ostravy byl přiměřený. Obžalovaný totiž spáchal zvlášť závažný zločin vraždy a o život připravil dítě mladší patnácti let,“ zdůvodnil tiskový mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.

K otřesnému případu došlo během loňského července v jednom z rodinných domů v Budišově nad Budišovkou. Rodiče se v neděli po poledni rozhodli odjet na výlet, přičemž doma nechali tehdy osmnáctiletého syna Martina P. a osmiletá dvojčata, které vychovávali v pěstounské péči. Po jejich odjezdu se malé děti v přízemí dívali na televizi, kdežto Martin P. se odebral do svého pokoje. Následně ho však popadl záchvat vzteku, vrátil se dolů a vyzval svého nevlastního bratra, aby šel s ním nahoru, přičemž si s sebou vzal lepící pásku, nůžky a kuchyňský nůž s patnácticentimetrovou čepelí.

Vrah osmiletého dítěte si dnes u ostravského krajského soudu vyslechl trest.
Vrah osmiletého chlapce dostal sedmnáct a půl roku

Když vstoupili do ložnice, povalil chlapce na postel, lepící páskou mu zalepil ústa a začal ho dusit. Po chvíli dítěti zasadil tři rány nožem do krku, čímž ho podřezal. Vrah okamžitě po činu volal svým rodičům. Když mu ale hovor nezvedali, kontaktoval policii na tísňové lince 158, oznámil, co se stalo a k vraždě se přiznal.

Znalci zkoumali, co mladíka vedlo k něčemu takovému. Vysvětlit to nedokázal ani on sám. Brutální útok ovšem nezpůsobila duševní choroba, ale deprese a sociální stres. Nařízena tak nebyla ochranná léčba nebo psychoterapie. Dotyčný měl být na škole častým terčem šikany, trpěl nedostatkem sebeúcty a neuměl se začlenit do kolektivu. Po odjezdu rodičů údajně vybuchl a vztek si potřeboval na někom vybít. Martin P. přitom do té doby žil spořádaným životem stejně jako celá jeho rodina.

Byť vrah projevil lítost, senát se nakonec rozhodl pro trest sedmnácti a půl let. Mimo jiné zohlednil fakt, že zavražděný chlapec svému nevlastnímu bratru důvěřoval a měl ho rád. Při útoku měl navíc jednu ruku v sádře, proto se nemohl bránit. Způsob vraždy tak byl obzvlášť brutální.

Kromě samotného trestu musí odsouzený zaplatit také půlmilionové odškodné sestře chlapce, které jeho ztráta způsobila doživotní újmu.

Lukáš Vaculík
Nový snímek Metanol se vrací také k Opavě