Nedostatečně zabezpečené chaty a zahrádkyspolečně se zimními měsíci tvoří kombinaci, které řada zlodějů neodolá.

Svou zkušenost s tím má také Karel Kaštovský, který pravidelně jezdí na svou chatu v Mokřinkách: „Zkušenost se zloději tady máme. K sousedovi se jeden takový vloupal oknem, ale odnesl si jen rádio a další menší elektroniku. Že k něčemu takovému došlo, ho upozornila až sousedka, která si poškozeného okna všimla."

Že se jedná o klasický příklad, potvrzuje mluvčí policie v Opavě René Černohorský, který považuje vzájemnou pomoc chatařů a zahrádkářů za jednu z nejdůležitějších věcí v boji proti zlodějům. „Policisté často v kombinaci se psovody procházejí v zimních měsících tyto oblasti a snaží se kontrolovat, zda je vše v pořádku, zda jsou zabezpečeny a nedochází v nich k protiprávnímu jednání."

Policie však často nemá přístup přímo na pozemek, aby mohla zkontrolovat, zda jsou v pořádku všechna okna a dveře, a proto je pomoc dalších chatařů tak důležitá. „Další důležitou věcí je to, aby lidé nenechávali v objektech žádné cennosti, elektroniku, ale ani potraviny a pití. Nezřídka se navíc stává, že zloděj v chatce přespí," dodává René Černohorský.

Že jsou ohroženy nejen chatařské oblasti, ale také zahrádkářské kolonie potvrdilo vloupání, ke kterému došlo před několika dny. Jednadvacetiletý muž z Opavy se vloupal do jedné ze zahradních chat v ulici Karlovecké v Opavě. Mladík měl rozbít skleněnou výplň okna a ukrást propanbutanovou láhev a finanční částku v hotovosti 130 korun.

Zloděj navíc v tomto případě v chatce, ve které způsobil další škodu, přenocoval. Policisté škodu odhadli na téměř 1500 korun.

„Často se nám stává, že lidé vloupání nenahlásí, což je chyba i v případech, že se z chatek a domů nic neztratí. Z preventivního hlediska tedy žádáme, aby lidé okamžitě nahlásili každé vloupání a trestnou činnost," říká René Černohorský.

Přestože jsou vloupání na Opavsku poměrně častá, jen málo chatařů se rozhodne investovat do kvalitnějšího zabezpečení. Dobrou zprávou však je, že podle policie je procento objasnění takových vloupání vysoké.

„Navíc je velmi časté, že zadržený pachatel má na svém kontě také další takovou trestnou činnost, kterou mu pak můžeme prokázat," vysvětluje Černohorský.

Policie však dodává, že trestná činnost v těchto lokalitách neprobíhá pouze v zimních měsících, ale celoročně. „V zimě jasně vedou vloupání, ale přes léto zloději často využívají nepozornosti například zahrádkářů, kteří si nezajistí své kolo nebo nechají otevřenou chatku. Takových případů je mnoho," uzavřel povídání René Černohorský.

Petr Večeřa