Pětasedmdesátiletý senior, jenž policii oznámil, že se zřejmě stal obětí podvodu, policistům uvedl, že jej na konci ledna tohoto roku telefonicky kontaktoval mužem, který se představil jako pracovník finančního oddělení ze zahraničí. „Ten mu sdělil, že má údajně na jedné webové adrese zůstatek bitcoinové měny, a že si nyní může zvolit, zda bude dále v tomto obchodování pokračovat nebo si nechá své peníze po přepočtu na koruny převést na účet,“ sdělila policejní komisařka Pavla Procházková.

Senior sdělení muže uvěřil a řekl mu, že si založí nový účet, na který si peníze nechá převést. Volající muž už se mu však neozval. O tři měsíce později jej kontaktoval další muž. Ten po seniorovi požadoval, pod záminkou dokončení registrace ohledně převodu bitcoinů, stažení aplikace povolující vzdálený přistup AnyDesk. „Následně poškozený na svém mobilu viděl, jak se převádí bitcoiny na Eura a tyto převody dle pokynu volajícího potvrzoval,“ pokračovala Pavla Procházková.

O několik hodin později senior zjistil, že mu zmizely z mobilu ikony bank, kde má účty. Vydal se proto do banky, kde mu sdělili, že na jeho účtů došlo k několika transakcím, na jejichž základě z něj bylo převedeno jinam celkově více než 850 tisíc korun.

„V dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což v pachateli v případě jeho dopadení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody,“ doplnila Pavla Procházková a připomněla, že je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. „Rovněž nikomu za žádných okolností nepovolujte vzdálený přístup ke svému počítači,“ zdůraznila policejní komisařka.