Mobil. Právě tento nicotný kus elektroniky se stal jablkem sváru mezi mladíkem a jeho matkou. Vše začalo před několika dny odpoledne, když se muž dožadoval na staré ženě půjčení telefonu. Ta ho odmítla, což syna rozlítilo k nepříčetnosti.

Nejprve ji vulgárně napadal slovy a poté přistoupil i k fyzickému napadení, když stařence uštědřil facku. Vzápětí se ji pokusil udeřit do hlavy ze dvou stran i oběma rukama, ale ženě se naštěstí podařilo ubránit, když mu obě ruce zachytila. Surovec ji tedy uchopil za ramena a mrštil s ní směrem ke křeslu, do kterého narazila páteří, a sesula se k zemi.

Zlomená matka již nevydržela a mobil synovi podala. Ten jí ho za chvíli vrátil a odešel. Konec to však neznamenalo. Jen klid před bouří. Mladík se se stejným požadavkem totiž vrátil ještě jednou a nalezl matku sedící v ložnici na gauči. Žena mezitím opět stihla sebrat zbytky odvahy a půjčení mobilu odmítla.

Muž se tedy klidně posadil vedle ní, rukou ji chytil kolem krku do tzv. kravaty a začal ji rdousit. Následně vzal do druhé ruky vlněnou přikrývku a přiložil ji matce na ústa a nos tak, že nemohla dýchat. Jako zázrakem se ženě povedlo vymanit a utéct do obýváku. Mladý násilník ji pronásledoval i tam, ale ať za to mohly matčiny prosby, výčitky svědomí nebo strach z policie, se svým řáděním přestal.

Do věci se vložila i policie. Jak se nakonec zjistilo, mladý muž nenapadal jen svou matku, ale i otce, a to již několik let. Jelikož na své rodiče útočil už od roku 2006, je nyní obviněn z týrání osoby žijící ve společném obydlí a uplynulý pátek byl umístěn do policejní cely. Domů se už jen tak nepodívá, protože byl oficiálně vykázán.

„Vzhledem k tomu, že násilí je opakované a dlouhodobé, mající eskalující charakter, probíhá v soukromí, jsou jasně a nezpochybnitelně rozdělené role a je splněna podmínka hrozby nebezpečného útoku, jsou dány důvody pro vykázání,“ uvádí policejní mluvčí René Černohorský.

Podle Černohorského jsou podobné případy na Opavsku zcela výjimečné. „Ano, k domácímu násilí dochází. Spíše ale mezi manželi, druhem a družkou a podobně. Týrání rodičů dětmi je ojedinělé,“ tvrdí Černohorský. Po chvíli si akorát vzpomněl, že obdobný případ se stal naposledy někdy vloni v Opavě. Bližší okolnosti si už ale nevybavil.

Je ale možné, že se obdobné incidenty dějí, jen se o nich neví. Rodiče mají totiž psychický blok a nechtějí své děti udat. Cítí osobní selhání a vinu za to, co se děje, přikládají sami sobě. René Černohorský má pro ty, které týrají vlastní potomci, jedinou radu: „Nečekat. Jakmile to jednou začne, nemít strach, nenechat se zastrašit výhrůžkami a ohlásit případ na linku 158.“

Ačkoli se podobné případy v našich končinách objevují málokdy, přece jen se občas nějaký na světlo vynoří. Například před dvěma lety byl vykázán ze svého domova šedesátiletý muž, který svou čtyřiaosmdesátiletou matku omezoval různými příkazy a nařízeními, nepřispíval jí na jídlo, a dokonce ji měl bít a tahat za vlasy. Týrání trvalo nejméně dva roky.