Hlídka policie prováděla kontrolu provozu v Jantarové ulici v Opavě v části Vávrovice. „Když hlídka zastavovala vozidlo tovární značky Opel Meriva, řidič automobilu nereagoval, zrychlil a začal ujíždět k hraničnímu přechodu do Polské republiky mezi obcemi Vávrovice a Wiechowice. Státní hranici překročil a poté pokračoval v jízdě dále až k polské obci Baborów," uvedl mluvčí moravskolezské policie René Černohorský. 

Řidič si ale nepomohl. „Na základě mezinárodní smlouvy začalo přeshraniční pronásledování ujíždějícího vozidla ze strany českých i polských policistů," pokračuje mluvčí policie. Řidič Opelu pak provedl další kousek. Při ujíždění pak u polské obce Baborówadošlo k jeho nehodě se služebním vozem polské policie a a s dalším nezúčastněným vozem polské mezinárodní poznávací značky. Tím jeho útěk skončil. „Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena řádově v několika tisíci korunách," říká dále mluvčí moravskoslezské policie. 

Jak se pak ukázalo, oním řidičem Opelu byl šestačtyřicetiletý muž z Ostravy, který má v současné chvíli rozhodnutím Magistrátu města Ostravy a rozsudkem Okresního soudu v Ostravě vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel, a to až do poloviny května roku 2029.

„Celá záležitost je nadále v gesci ze strany polských policistů a také v prověřování opavskými policisty a kriminalisty, mimo jiné i pro důvodné podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," dodal policejní mluvčí k případu, který se odehrál okolo deváté hodiny dopolední 13. června 2023.