VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blíží se Dušičky, lidé kradou výzdobu z hrobů

Některým lidem není nic svaté. Krade se téměř všude a všechno. Hřbitovy bohužel nejsou výjimka.

12.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z jaktařského hřbitova.Foto: DENÍK / František Géla

Své o tom ví i Hana Drobná z Opavy. „Stává se to co chvíli. Jen z hrobu mé rodiny už ukradli tolik věcí, že to ani nepočítám. Jeden den tam dám květiny, a druhý den tam nejsou. A je úplně jedno, jestli jsou živé, nebo umělé,“ řekla Drobná, podle které nemá smysl takové krádeže hlásit policii.

„Vzpomínám si, jak jsme koupili malou sošku andílka a pro jistotu, ať ji nikdo neukradne, jsme ji přilepili k náhrobku. Když jsme přišli za pár dní, andílek měl ulomená křídla, jak se ho někdo pokoušel odtrhnout. Lidé jsou schopni pro pár korun udělat fakt cokoli, je to smutné,“ doplnila žena.

Případů krádeží, alespoň tedy těch, které lidé policii nahlásí, je v současnosti málo. Redakci to řekl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

„Krádeže samozřejmě mohou být, ale lidé to třeba vůbec nenahlásí. Hlavně v období Dušiček si lidé mezi sebou kradou lampy, kovové předměty a dekorace. Společně s městskými policisty provádíme kontroly a každoročně v tomto období posilujeme hlídky. Kromě krádeží řešíme také dopravní situaci,“ pokračuje Černohorský a dodává, že může docházet ke kolizím, problémům s průjezdností a parkováním.

„Byli bychom rádi, kdyby lidé hlásili jak krádeže, tak i podezřelý pohyb lidí,“ uzavřel.

Během otevírací doby dohlíží na hřbitov také pracovníci údržby. „Mimo tuto dobu je hřbitov na Otické ulici zcela uzavřen. Vniknutí osob není možné bez vynaložení značné námahy, neboť areál je chráněn plotem, železnými branami a zdí.

V současné době jsou také v areálu hřbitova umístěny prostředky pro vylepšení systému ochrany, a to kamerový systém,“ vysvětluje provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek.

Jak zmínil, svým rozsahem sice nepokryje celý hřbitov, ale umožní kontrolovat prostor v okolí hlavních uliček a dalších míst. „Běžný dohled nad areálem zabezpečuje městská policie. V období Dušiček je zde zvýšený dohled, kdy je přítomna téměř neustále jedna hlídka, a dále je na požádání zajištěna spolupráce s Policií ČR,“ pokračuje.

S drobnými krádežemi se podle jeho slov setkávají především v dušičkovém období. „Různí nenechavci bohužel zcizují z hrobů zejména květinovou výzdobu, svíčky, občas lampičky. Krádeže či poničení hrobového příslušenství hlásí vlastníci policii. Není nám však známo, že by k nějakému poničení hrobů či krádežím příslušenství v poslední době docházelo. Jedná se naštěstí spíše o ojedinělé případy,“ míní.

Autor: Veronika Schindlerová

12.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení