Lakatoš byl odsouzen, ale Nejvyšší soud trest zrušil a případ vrátil v březnu 2007 opavskému soudu zpátky se zdůvodněním, že u pachatele nebyl dostatečně prokázán úmysl způsobit těžkou újmu.

Odsouzeného Lakatoše tak přivedla předevčírem do soudní síně eskorta přímo z věznice, kde si odpykává další trest, a hlavní líčení vrátilo čas o zhruba dva roky zpátky.

A jak celý tento případ začal? V březnu 2006 se Lakatoš kolem poledne vypravil do opavské polikliniky vykrást místnost správce. Byl však přistižen tehdy čtyřiatřicetiletým Tomášem Valentou a podle svého zvyku zaútočil. Bodl ho do břicha a přeřízl mu šlachu na prstě, což má pro napadeného doživotní následek.

Zraněný Valenta stihl ještě přivolat svého tehdy osmatřicetiletého kolegu Jana Flaschku, který prchajícího útočníka pronásledoval. Ve vstupní hale ho chytil za bundu, která však povolila a pachatel ho bodl do hrudníku. Zraněný Flaschka muže dál pronásledoval a zadržel ho s přispěním přivolaného správce ve sklepě.

Soudce 16. srpna 2006 označil Lakatoše za společnosti nebezpečného recidivistu a připomenul i dřívější případ ve stejné režii, kdy šel obžalovaný vykrást školu a pobodal učitele, který ho náhodou přistihl. Proto ho poslal na deset let do věznice se zvýšenou ostrahou. Lakatoš se však začal odvolávat a Nejvyšší soud rozhodl, že v právu je on a ne jeho oběti.

Tak se celá záležitost vrátila zase na začátek. Svědci znovu vypovídali a tvrdili totéž, co před dvěma lety, i když u některých už pro delší časový odstup paměť tak dobře nesloužila.

Svou kriminální kariéru zahájil Lubomír Lakatoš v roce 1972 a dosud má na kontě kolem dvaceti trestů majetkové a násilné povahy od různých soudů v republice. Soudní jednání za další tři trestné činy dosud ještě nezačala.

Právě nože má Lakatoš zjevně v oblibě, na svobodě jich mívá plné kapsy a k jejich použití nepropase žádnou vhodnou příležitost. Ve výroku o trestu je nutné zrušit předchozí rozsudek jiného soudu. Z něj si opavský soud vyžádá všechny podklady, nutné pro vynesení souhrnného trestu. Do jejich předání bylo hlavní líčení odročeno.