Na konci minulého týdne obvinil policejní komisař z Opavy tohoto muže ze spáchání přečinů krádež a poškozování cizí věci. A měl k tomu vážný důvod.

Vše začalo 17. prosince loňského roku, kdy krátce před půlnocí vypáčil okno v přízemí Plzeňské restaurace v Opavě-Kylešovicích. Vlezl dovnitř a z barového pultu ukradl po litrové láhvi rumu a fernetu, 114 krabiček cigaret různých značek a sedm zapalovačů, vše za více než osm tisíc korun.

Bylo mu to ale málo, a tak rozbil ještě dveře vedoucí do místnosti s hracími automaty, kde vypáčil dvířka dvou výherních automatů. Získal tak dalších 12 tisíc na hotovosti. Celkem, spolu s rozbitým inventářem, způsobil škodu přes 27 tisíc korun.

Jen o čtyři dny později se znovu před půlnocí vydal na Zámecký okruh v Opavě a po rozbití skla v okně toalet se dostal do restaurace Zimní stadion. Zde v pivnici z regálu za barovým pultem odcizil devět krabiček cigaret a dvě plechovky piva. Znovu ho ale zaujaly výherní automaty. Hned čtyři z nich vypáčil a dostal se tak k 15 tisícům korunám. Výsledek jeho návštěvy byl ohodnocen na 22 tisíc korun.

Hned druhý den po Štědrém dni se vydal znovu do ulic. Tentokrát jej nohy zavedly okolo šesté ranní do herny Bludička v Opavě-Kateřinkách. Dovnitř se dostal oknem, které je více než dva metry vysoko. Z neuzamčené skříňky u baru pak odcizil 83 krabiček cigaret různých značek za 5 873 korun.

Počtvrté se rozhodl zajít si pro zásoby na Silvestra. 30. prosince v brzkých ranních hodinách se pokusil dostat v Nákladní ulici do restaurace U Cicka. Nepodařilo se mu ale vypáčit plastové okno a raději odešel. Přesto způsobil škodu ve výši 50 tisíc korun.

Osudnou se mu nakonec stala zlodějna, na kterou vyrazil letos 5. ledna. Znovu zamířil do Plzeňské restaurace v Kateřinkách a zopakoval svůj první kousek. Z barového pultu ukradl různé cukrovinky, 14 krabiček cigaret, litrového Jim Beama, litrového Johnyho Wolkera, půllitrovku Fernetu Citrus a litrové víno Müller a nepohrdl ani drobnými za pět set korun.

Nezapomněl ani na automaty. Ze tří z nich vybral celkem osm tisíc korun a za další tři je poničil. „Shora uvedeného protiprávního jednání se skoro již třicetiletý muž dopustil i přesto, že byl pro obdobnou trestnou činnost odsouzen opavským soudem v prosinci 2008 k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání patnácti měsíců. Podmínka mu skončila v polovině prosince loňského roku.

Svou novou trestnou činnost započal jen dva dny po svém propuštění z výkonu trestu odnětí svobody,“ upozornil René Černohorský, tiskový mluvčí opavských policistů.

Po svém zatčení byl zloděj umístěn do opavské policejní cely, kde čekal na rozhodnutí, zda bude vzat do vazby. Během svých zlodějských cest způsobil různým majitelům a provozovatelům opavských restaurací škodu nejméně 119 222 korun. Jeho případná další trestná činnost se i nadále prověřuje.