Doposud připisují kriminalisté tomuto gangu deset případů v rozmezí loňského dubna až června a není vyloučené, že další ještě přibudou.

Šéfem byl devětatřicetiletý muž, jenž se v oboru dřevařství dobře orientoval a také disponoval nákladním vozem na převoz dříví.

Měl však soudem odebraný řidičský průkaz, a tak se spojil s o třináct let starším kumpánem, který mu dělal řidiče. Další dva spolupachatelé (44 a 42 let) v lesích jednotlivé náklady vytypovávali. Kradená kulatina pak končila zejména ve firmě zpracovávající dřevo ze sousedního okresu.

„Skupina mužů pracovala organizovaně. Jejich doposud zjištěným působištěm byla oblast Oderska, Guntramovic a Vítkovska," informoval novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

„Z jednotlivých zjištění je zřejmé, že mezi sebou měli vzájemnou provázanost v osobní i finanční rovině. Jedna skupina mužů vyhledávala uskladněné pokácené stromy, druhá je operativně nakládala na nákladní vozidlo a odvážela k cílovým odběratelům. V několika případech mělo jít o soukromé odběratele, ale převážně šlo o firmu zpracovávající dřevo ze sousedního okresu," pokračoval mluvčí.

Na důležitou stopu přivedl kriminalisty svědek, který podezřelé nachytal přímo na jedné z akcí.

Muži mu přišli podezřeli, možná i tím, že v lesích kradli vždy v noci, a proto si poznačil registrační značku nákladního vozidla. „Následně policisté zjistili, že se jednalo o krádež pokácených stromů uložených na skládce připravené k odvozu, a postupně zjišťovali, že ke krádežím dřeva mělo docházet opakovaně," potvrdil Gřes s tím, že prozatím policisté zjistili deset případů, se škodou dosahující 750 tisíc korun. Během jedné noci odvezli pachatelé vždy 20 až 30 kubíků dřeva. Společnost vlastnící kulatinu o svých ztrátách až do upozornění policie nevěděla.

Jak přiznávají samotní policisté, s krádežemi dřeva se na Novojičínsku setkávají poměrně často, ale takto organizovaná skupina překvapila i je. „Někdy jsou odcizené pouze ojedinělé kusy stromů od soukromých vlastníků, pokácené zlodějem, jindy jde o krádeže pokáceného a přiblíženého dřeva na skládky připravené k odvozu. V několika případech zajistili policisté odcizené stromy na dvorech rodinných domů, jindy na malých pilách v okolí," dodal okresní policejní mluvčí. Úspěšné vyšetřování však často komplikuje fakt, že majitelé lesů a stromů hlásí krádeže až s odstupem týdnů či měsíců.