Své o tom vědí v Hlučíně. Před nedávnem obcházela místní sídliště OKD skupina čtyř osob tři mladíci a jedna dívka. Všichni hlučínským obyvatelům nabízeli smlouvy s energetickou společností. Hlučíňané zkontaktovali městské policisty a jako první na místo dorazil strážník Jiří Sedláček.

Trojice mladíků se sice rozutekla, ale dívku se mu podařilo zadržet. „Vzhledem k tomu, že se permanentně snažila o útěk, musely být použity donucovací prostředky, tedy chvaty a hmaty. Po chvíli tři muži přišli dívce na pomoc, ale strážník si zavolal o posilu, která brzy dorazila.

Mladíci vše natáčeli a uchýlili se i k verbálním útokům,“ přibližoval celou situaci na sídlišti velitel Městské policie Hlučín Luděk Olšovský.

Vzhledem k tomu, že obyvatelé Květné ulice, kde se incident odehrál, byli ochotni svědčit, mohla být celá záležitost předána k dořešení Policii České republiky. Dívka nakonec měla podat trestní oznámení na městského policistu za nepřiměřený zákrok.

„Postup přiměřený byl. Dívka se pokoušela utéct a strážník ji přidržel u auta, aby ji v tomto jednání zabránil. K žádnému zranění nedošlo. Tato čtveřice měla pracovat pro jednu společnost, jejíž smlouvy se u nás ve městě za poslední dobu měly nabízet vícekrát,“ doplnil Luděk Olšovský.

Podle zdrojů našeho Deníku má být onou společností Bohemia Energy.

Naše redakce požádala o vyjádření k hlučínskému případu uvedenou firmu. PR manažerka Bohemia Energy Hana Novotná tvrdí, že společnost respektuje veškeré platné zákonné i podzákonné právní předpisy, jejichž dodržování vyžaduje i po svých obchodních zástupcích.

Pokud dojde k pochybení, situace se řeší individuálně. Provinilec může obdržet pokutu, přijít o práci anebo být umístěn na tzv. black list, kvůli čemuž v obchodní skupině společnosti nenajde uplatnění.

„Ačkoli máme nastaveny kontrolní mechanismy a naši zástupci procházejí rozsáhlým školením, není s ohledem na lidský faktor prakticky možné zajistit stoprocentní neomylnost. Popisovaný případ prověříme a pokud shledáme, že došlo k pochybení, vyvodíme z toho případné důsledky,“ poznamenala Hana Novotná z Bohemia Energy.

ŽENU ZMLÁTILI A NÁSLEDNĚ I OKRADLI

Proti podomnímu prodeji se na Prajzské snaží bojovat řada dalších obcí a měst. Zhruba rok a půl platí tato vyhláška také v Dolním Benešově. Zde byly praktiky prodejců tak agresivní, že městskému vedení v podstatě nic jiného nezbylo.

„Registrovali jsme jeden otřesný případ, kdy se jedné paní muži vydávali za někoho jiného. Nakonec ji zmlátili a okradli,“ vzpomínal dolnobenešovský místostarosta Jiří Krömer a ještě pokračoval: „Množily se stížnosti občanů, že narazili na lidi, kteří se vydávali například za zástupce ČEZu. Následně jsme však zjistili, že byli z úplně jiné společnosti.

Zákaz na území Dolního Benešova platí nějakou dobu a od jeho zavedení žádné stížnosti nebyly. Určitý účinek to tedy podle nás má.“

Na začátku minulého roku podomní prodej zakázali také v nedalekých Štěpánkovicích. S pochybnými prodejci se však v obci nepárali ani předtím. „Lidé vědí, že pokud by na někoho takového narazili, mají se na mě obrátit. Za poslední dobu se však ke mně žádné oznámení nedostalo. Buď tady tedy nikdo nebyl, anebo to lidé nehlásili.

Já osobně jsem každopádně už před zavedením zákazu neměl takovým lidem problém říct, aby Štěpánkovice opustili. Narazil jsem na ně v obci a vykázal jsem je pryč,“ komentoval štěpánkovický starosta Bernard Halfar.