Opavští byli lepším celkem a měli trvalou herní převahu, což potvrdili úvodní brankou duelu v 7. minutě, kdy vznášející se puk z voleje nadvakrát usměrnil za záda Kůdely obránce Kysela a utkání nabralo rychlý spád. Pár chvil nato se pokusil Kůdelu překvapit svižnou ranou zápěstím Měch, ale maskovaný muž v brance hostů jeho pokus zneškodnil.

Na pokus Poloka za 14. minuty však byl krátký i on a Opava vedla 2:0. Černé okamžiky pro Uherské Hradiště však ještě nekončily. Měch našel na modré volného Kukola, který udělal několik kroků směrem k hostující brance a razantním způsobem napálil kotouč k tyči – 3:0.

Hosté kontrovali akcí Červenky v 17. minutě, který se proháčkoval obranou Slezanu, ale na Šafránka svým bekhendovým pokusem nevyzrál. Knebl pak našel zpoza branky nikým nehlídaného Šafaříka, ale jeho rána mířila pouze doprostřed branky, kde stál připravený Šafránek a jeho pokus zpacifikoval.

Úvod do druhého dějství Opavským vyšel na výbornou. Hned jejich první útočná akce skončila gólem. Krásnou souhru zakončoval Měch, ale Kůdela ještě stihl vyrazit kotouč před sebe, kde byl připravený Kocián a puk v pohodě doklepl do poloprázdné svatyně hostí. Uherské Hradiště mohlo snížit hned v zápětí, jenže tečovanou ránu kapitána Sladkého od modré si Šafránek pohlídal.

Další gól na sebe nenechal dlouho čekat. Slezané podnikli rychlý protiútok, Kukol po přihrávce Grofka nastřelil Kůdelu, jenž puk opět pouze vyrazil před branku. Tam stál zkušený mazák Pavelek a jednoduše zametl puk za bezmocného strážce hostující svatyně a vyhnal jej na střídačku.

Na led poprvé vyrazila také čtvrtá formace Opavy a mladé pušky naskočili do zápasu vskutku ve velkém stylu. Baďura vyhrál vhazování, našel Koschatzkého a loňský nejlepší střelec opavské juniorky se nemýlil – 6:0. Uherské Hradiště kontrovalo kombinací v přesilovce, kterou zakončil přesnou trefou Sakrajda ml. a připravil Šafránka o čisté konto.

O chvíli později dostal rozjetý Antonovič přihrávku do středového kruhu a unikal sám na Šafránka, ten mu však forhendovou kličku nespolkl a puk skvěle vyrazil do bezpečí. V závěru druhé dvacetiminutovky se krásnou střelou mezi Henešovy betony od modré čáry zapsal mezi střelce opavský zadák Tichý – 7:1.

Tempo hry ve třetí části duelu opadlo a trenér Piskoř se rozhodl pustit do hry i druhého brankáře Nováka. Ten poprvé inkasoval ve 43. minutě, kdy přesnou příhru Mikeše přetavil v branku Hrabec. Hosté byli aktivnější, ale vážnější příležitost si snad kromě Křemečkova úniku, který zlikvidoval Novák, nevytvořili.

Uherské Hradiště se ale radovalo ješte jednou, kdy Novák nestačil na bombu Červenky, která prosvištěla pod horní tyčku, ale poslední slovo měli Opavští. V poslední minutě vyslal Tichý do úniku Měcha, jenž šikovně překonal Heneše a uzavřel na konečných 8:3.

„Začali jsme celkem dobře, ale po první třetině, kdy jsme vedli 3:0, tak jsem musel zvýšit hlas. Náš výkon se mi totiž vůbec nelíbil. Nebruslili jsme a pouze jsme čekali co se bude dít. Udělali jsme hodně chyb a zrovna v první třetině nás Šafránek podržel minimálně třikrát. Takových zaváhání se musíme vyvarovat, protože silnější soupeři by nás za ně určitě potrestali.

Musím podotknout, že byl navíc velmi těžký led. Diváci to možná nevidí, ale ledová plocha byla opravdu špatná a utkání jsme dohrávali ve čtyřech formacích, abychom ušetřili síly na sobotní zápas v Porubě,“ okomentoval zápas opavský trenér Michal Piskoř.

V přípravě se Opavě proti Porubě dařilo, ale soutěžní zápas bude určitě jiný. „Dařilo se to ano, ale nyní je to zapomenuto, všechno může být jinak. Připravíme se na ně a pojedeme si tam pro tři body,“ uvedl odhodlaně ambiciózní kouč. Tomu však bude v Porubě s největší pravděpodobností chybět mladý obránce Kysela, který si v utkání s Uherský Hradištěm vyvrtnul kotník a zdá, že svému celku bude chybět až dva týdny.

Zápas v Porubě startuje v sobotu 17. 9. v 17 hodin.

HC Slezan Opava – Uherské Hradiště 8:3 (3:0, 4:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Kysela (Grofek), 14. Polok (Pavelek), 15. Kukol (Měch, Grofek), 21. Kocián (Měch), 27. Pavelek (Kukol, Grofek), 28. Koschatzký (Baďura, Grofek), 40. Tichý (Polok, Mlýnek), 60. Měch (Tichý, Polok) – 30. Sakrajda ml. (Mikeš, Ščastný), 43. Hrabec (Mikeš), 57. Červenka. Rozhodčí: Fiala – Mikler, Řezač. Vyloučení: 6:9. Využití: 3:1. Diváci: 330

Opava: Šafránek (41. Novák) – Tichý, Jurčík, Bednárek, Tůma, Kukol, Kysela, Mosler, Faksa – Pavelek, Polok, Mlýnek – Grofek, Měch, Kocián – Černý, Chalupa, Vítek – Wolf, Koschatzký, Baďura. Trenér Michal Piskoř
Uherské Hradiště: Kůdela (27. Heneš) – Šťastný, Šafařík, Krystýnek, Sladký, Matula, Vodák, J. Rapant, Měšťánek – Knebl, Sakrajda ml., Mikeš – M. Rapant, Antonovič, Červenka – Karpíšek, Šoula, Křemeček – Němec, Hrabec. Trenér Petr Sakrajda st.

Dušan Šafránek: Rozhodla už první třetina

Hokejový Slezan na domácí ledové ploše deklasoval Uherské Hradiště a bez problémů si do tabulky připsal tři body. I tak ale opavská obrana vyprodukovala několik chyb, které musel hasit svými skvělými zákroky gólman Dušan Šafránek.

„Šlo o hodně divoký zápas. Naštěstí jsme vstřelili hodně branek, takže to bylo v pohodě, ale myslím si, že jsme tam měli i dost mezer, kdy jsme mohli inkasovat pár gólů, ale doufám, že do budoucna vše vyladíme,“ řekl na úvod Dušan Šafránek. Opavští vedli po první dvacetiminutovce 3:0 a utkání se zdálo býti rozhodnuto, hosté však stále hrozili z rychlých brejků.

„Když dáme góly, tak se člověku hraje mnohem líp. V první třetině jsme se uklidnili a myslím si, že potom už jsme hráli ve velké pohodě,“ uvedl pětadvacetiletý gólman. Sám Šafránek pomohl Slezanu několika důležitými zákroky. Ať už to byly akce Červenky nebo Šafaříka v první části nebo samostatný únik Antonoviče. Po zásluze tak byl oceněn společně s hostujícím Vojtěchem Hrabcem titulem nejlepší hráč zápasu.

„Těch zákroků jsem moc neměl, a pokud nějaké byly, šlo o soupeřovy akce po našich chybách, kdy jsem byl nucen zasahovat. Nebylo to jednoduché a měl jsem i hodně štěstí. Několikrát jsem dobře zasáhl jen proto, že mě puk přímo trefil,“ popisovala sebekriticky opavská brankářská jednička.

Překvapil Opavské něčím jejich středeční soupeř ze Slovácka? „V podstatě jsme toho o nich moc nevěděli. Snad jen, že v minulém kole prohráli s Karvinou 4:7, což pro ně asi nebylo špatné, protože vstřelili celkem dost gólů. Chtěli jsme si je pohlídat, abychom tolikrát neinkasovali, což se nám celkem dařilo. Tedy až na ten konec, kdy už však bylo rozhodnuto,“ řekla gólmanská hráz s visačkou Šafránek.

V sobotu cestují opavští hokejisté na zápas do Poruby, která rozhodně nebude lehkým soupeřem, i když se to tak může na první pohled zdát. Vždyť Slezan oba přípravné zápasy s Porubou vyhrál. „Hrajeme venku proti nově poskládanému týmu. Musíme hrát svou hru a začít poctivě zezadu. Máme dobré bruslaře, takže bychom je měli přebruslit a já doufám, že se tak stane, my Porubu přehrajeme a zvítězíme,“ vyhlíží sobotní klání odchovanec havířovského hokeje.

O přestupu do Opavy

„Nešlo o nic složitého. Manažer Orlové potažmo Karviné mi zavolal, že v Opavě shání gólmana, jestli bych neměl zájem to zkusit a já řekl, že z mé strany zájem určitě je. Mám to blíž domů i do školy, což je super, takže není jediný problém,“ popisoval Šafránek, který studuje na vysoké škole v Ostravě.

„Druhá liga je ideální, tréninky bývají večer, a tak nemám potíže se školou ani s tréninky a vše stíhám. Prioritou je pro mě dodělat školu a teprve potom uvidíme, jak to půjde v hokeji dál. Uvidíme,“ zamyslel se nad druhou ligou protřelý brankář.