Prošetřováním a prověřováním policisté zjistili, že k přečinu podvodu a k přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněnému zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací došlo v dopoledních hodinách 9. února. „V té době shora uvedená oznamovatelka uviděla na Facebooku příspěvek, kde premiér České republiky pan Petr Fiala drží v ruce vějíř bankovek a nabízí možnost bezproblémového investování při obchodování na burze,“ nastínil policejní mluvčí René Černohorský.

Nehoda mezi Opavou a Krnovem, únor 2023.
Nehoda tří aut mezi Opavou a Krnovem, policie hledá svědky

Po otevření zobrazeného zeleného obdélníčku byla žena vyzvána k úhradě finanční částky ve výši 5 tisíc korun. To udělala a ze svého bankovního účtu zaslala požadovaný obnos na jiný účet. Zároveň vyplnila v přiloženém tiskopise údaje ke své osobě. Po chvíli ženu telefonicky kontaktovala neznámá žena, která pod záminkou okamžitého úspěšného obchodování na burze předala poškozené ženě další informace, například její e-mailovou adresu. V průběhu hovoru neznámá žena slíbila, že za chvíli zavolá její kolega, specialista na burzovní operace. K tomu opravdu došlo. Policejní mluvčí upozornil, že oba telefonáty byly z čísla, které začínalo 37.

„Neznámý muž vyzval poškozenou ženu, aby si do svého počítače nainstalovala aplikaci AnyDesk a přihlásila se do svého internetového bankovnictví. Následně prostřednictvím dálkového přístupu neznámá osoba či neznámé osoby provedla nebo provedly několik samovolných neoprávněných transakcí z jejího bankovního účtu,“ pokračoval René Černohorský.

Policie řeší od začátku února 2023 řadu internetových podvodů.
Internetoví podvodníci ukradli statisíce – od Bruntálska po Novojičínsko

Internetoví podvodníci připravili ženu celkové o 651 tisíc korun, které odeslali na jiné bankovní účty, kromě toho na poškozenou ženu u Komerční banky sjednali půjčku ve výši 400 tisíc korun. Tu peněžní ústav po objasnění věci okamžitě stornoval. Případem se zabývají vítkovští policisté a opavští kriminalisté.

Komisařka Oddělení prevence Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje Ostrava s působností na teritoriu Územního odboru Policie České republiky v Opavě Pavla Welnová doporučuje:
- nejste-li znalí investic, nereagujte na žádné z nabízených reklam na internetu a sociálních sítích, velké množství investičních reklam je podvodných – mnohé lze ověřovat prostřednictvím vyhledávače na internetu (zvlášť zadávejte názvy firem, telefonní kontakty nebo jen zadejte dotaz „podvodná reklama na investice“, možná tam najdete právě tu „svou“ …)
- žádný opravdový bankéř nepožaduje instalaci programů pro vzdálenou správu počítače, nepožaduje ani přístup k účtu a platební kartě, nenechte se podvést a připravit o peníze!