Projekt Ministerstva vnitra České republiky je z 90 procent hrazen státem, zbývající část financují města, z čehož vyplývá že je pro občany označení syntetickou DNA zcela zdarma. Je potřeba se však přihlásit přes formulář.

„O využití této nabídky jsem nepřemýšlel ani nikoho s takto označeným bicyklem neznám. Mám pět kol a vždy si vystačím s klasickým lankem. Případně se dá krádežím předejít i jinými způsoby, když cyklista zámek zapomene a potřebuje se někde zastavit. Například shodit řetěz nebo odstranit sedátko,“ radí masér opavského SFC, jenž je zároveň velký milovník bicyklů, Tomáš Andrés. A

dodává, že ideálním řešením by bylo, kdyby přímo výrobci nabízeli možnost dokoupení čipů, obzvláště u dražších kol. Naopak Opavanka Lucie Jemelková možnosti využila. „Mně i manželovi ukradli nová kola ze sklepní kóje, ani chvíli jsme neváhali a jsme rádi, že jsme tak učinili,“ poznamenala.

Mluvčí Městské policie Opava Jana Szabová sdělila, že o evidenci jízdních kol, která probíhá ve slezské metropoli od roku 2014, byl zpočátku velký zájem. „Nyní už je situace maličko složitější, protože k získání dotace je zapotřebí minimálně 150 žadatelů, momentálně nám zbývá zhruba posledních 40 kol, které se zaevidují během léta,“ uvedla Szabová s tím, že z tohoto důvodu plánují pořízení vlastní sady k označování.

Hlučínští strážníci evidují nejenom jízdní kola, ale také kompenzační pomůcky rovněž od roku 2014. Velitel městských policistů v Hlučíně, Luděk Olšovský, navíc sdělil, že do projektu zapojili i přilehlé obce. „Značíme také v Ludgeřovicích, Markvartovicích, Darkovicích, Hati a termíny máme stále plné,“ uvedl Olšovský s tím, že se snaží obyvatele o této možnosti neustále informovat. „Lupiči raději sáhnou po bicyklu bez nálepky, protože krádeže zaevidovaných kol hlášené v posledních letech nemáme,“ uzavřel Olšovský a potvrdil tak smysl celé akce.