K účasti na zločinu se měl přiznat již třetí ze čtyř zatčených pravicových radikálů. „Další z obviněných se doznal,“ uvedla bez bližších podrobností mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Pouze poslední zatím vinu popírá.

Všichni čelí obvinění z pokusu o rasově motivovanou vraždu a hrozí jim až patnáct let vězení nebo také výjimečný, až pětadvacetiletý žalář. Příznivci extremistického hnutí byli zatčeni při rozsáhlé razii minulou středu na Opavsku a Bruntálsku.

Příslušníci zásahových jednotek tehdy zadrželi dvanáct osob – devět mladíků a tři dívky Osm z nich bylo po výslechu propuštěno, na zbylé čtyři Okresní soud v Ostravě uvalil vazbu. Z dosavadního policejního šetření vyplývá, že právě tato čtveřice mužů má žhářský útok na svědomí.

Jak již minulý týden na mimořádné tiskové konferenci uvedla dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková, muži se na čin připravovali několik týdnů. Nejprve si vytipovali vhodný dům. Poté vyrobili zápalné lahve a osudného dne 18. dubna letošního roku nasedli do auta.

„V nočních hodinách dojeli na místo, jeden z nich - ten, který řídil - zůstal v autě. Tři vystoupili a každý do tří ze čtyř předních oken hodil jednu láhev. Tím pádem výrazně zvýšili hořící účinek,“ řekla Bilíková.

V době útoku spalo uvnitř osm lidí. Nejhůře dopadla dvouletá Natálka, která měla popáleniny na osmdesáti procentech těla a v kritickém stavu musela být převezena do Fakultní nemocnice v Ostravě- Porubě. Zde se podrobila řadě operací.

Před několika dny ji lékaři probudili z umělého spánku.