V Opavě a okolí se to bude v nadcházejících týdnech hemžit policisty, kriminalisty a strážníky. Důvodem není hledání pohřešované osoby ani zátah proti drogovým dealerům, ale blížící se advent.

V tomto období totiž každoročně přibývá krádeží a kapsáři tak mají před Vánoci doslova žně. Rizikovými místy, tedy těmi, kde dochází ke krádežím nejčastěji, jsou supermarkety, hypermarkety, různé vánoční trhy nebo městská hromadná doprava.

„Policisté ve spolupráci s kriminalisty, strážníky a pracovníky bezpečnostní ochranné služby se v tomto období budou více pohybovat v marketech, na vánočních trzích. A to jak v uniformě, tak v civilu,“ vysvětlil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že peněženky by měli lidé dávat do spodní části kabelky nebo do náprsní kapsy.

„Častou chybou je také odkládání bund a tašek do nákupního vozíku,“ podotkl.

Jak Černohorský zmínil, všechna opatření ze strany policie však mohou být neúčinná, pokud si lidé nebudou sami dávat pozor na své osobní věci a cennosti. „V předvánočním čase krádeží každoročně přibývá. Je to mimo jiné i tím, že u sebe lidé nosí více peněz,“ řekl.

Varoval rovněž před vykrádáním zaparkovaných aut. „Lidé v roztržitosti například vůbec neuzamknou svá auta. Důležité je také nemít například kabelky na předních sedadlech nebo nenechávat na viditelném místě v autě věci, které by mohly zloděje lákat,“ uvedl.

Majitelé obchodů by pak podle jeho slov měli všechny krádeže hlásit. „V jednom obchodě zloděje chytnou a pak pustí, takže jde jednoduše krást do druhého,“ dodal závěrem Černohorský.