„Pozor. Domy v okolí navštěvuje žena, tipařka bytů. Vlasy výrazně blond, na ramena, věk okolo 40 let. V případě podezření volat 158," píše se v upozornění, které někdo vylepil na vstupní dveře některých panelových domů v Kateřinkách.

„Slyšela jsem, že v okolí nedávno revitalizovaného vnitrobloku ulic Vrchní a Rolnická se má zdržovat nějaká podezřelá skupina, která se má dívat, zda se v bytech svítí, jsou stažené žaluzie a podobně. Zkouší si ověřovat, jestli jsou lidé doma. Nevím, co je na tom pravdy. Možná se jedná pouze o fámu," hledala souvislosti s podezřelou blondýnkou šestatřicetiletá Martina S. z Kateřinek, na jejímž domě se výstražný papír také objevil.

Ať už jsou její slova pravdivá nebo ne, opavská policie o žádných vloupačkách do bytů v Kateřinkách nic neví. „Nemáme hlášený žádný podobný případ a nikdo nás ani na nic takového neupozornil. Pokud by si ovšem někdo podezřelé osoby ve svém okolí všiml, měl by zavolat na linku 158," uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Policisté s tipaři bytů mají své zkušenosti. Jejich počet se zvyšuje především v období letních prázdnin. Zloději využívají toho, že lidé jsou na dovolených, obcházejí paneláky a slídí po snadném lupu.

„Samozřejmě v minulosti jsme se setkali s podobnými případy. Tipaři mají své osvědčené metody. Kontrolují, zda daný majitel bytu má přeplněnou poštovní schránku. Pod rohožku dávají například oplatku. Pokud se po nějaké době vrátí zpět a není rozšlápnutá, znamená to, že v bytě pravděpodobně nikdo nebyl," posunul se dále René Černohorský a na závěr ještě dodal:

„Vloupání do bytů jsme v poslední době neřešili, musím ovšem potvrdit, že se začaly množit krádeže v kolárnách a sklepních prostorách. A to v celé Opavě."

Petr Dušek