Případ vandalského řádění na hřbitově v Opavě-Kateřinkách, při kterém výtržníci vloni v březnu způsobili škodu za 350 tisíc korun, má další soudní pokračování. V Ostravě včera začalo hlavní líčení se třemi mladíky z Opavska, podezřelými z tohoto činu.

Hlavní líčení se však netýká samotného hřbitovního řádění, ale průběhu vyšetřování. Obžalovaní - Petr Glotzmann (21 let), Jakub Šíma (19 let) a Jiří Pelant (19 let), kteří se k ničení hrobů původně přiznali, totiž policisty obvinili z psychického nátlaku.

Doznání prý podepsali poté, co jim policisté vyhrožovali vazbou. Na kriminalisty nakonec podali stížnost. Tou se zbývala i inspekce Policie České republiky, která zjišťovala, zda skutečně nedošlo k porušení zákona. Policistům hrozilo stíhání za zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání.

Podezření se však nepotvrdilo a inspekce konstatovala, že stížnost není oprávněná. Vzápětí se role obrátila. Mladíky čekala obžaloba z křivého obvinění, kterou si ve středu vyslechli v budově ostravského okresního soudu. Ten se kauzou zabývá kvůli možné podjatosti opavského soudu.

Pokud budou mladíci uznáni vinnými, mohli by za mřížemi strávit až tři roky.

Nátlak?

Jako první ve středu vypovídal Petr Glotzmann. Podle jeho verze mu policisté vyhrožovali, že pokud se nepřizná, skončí v cele předběžného zadržení a poté i ve vazbě.

„Přijeli si pro mě. Už v autě mě začali vyslýchat. Řekli, že jsem rozbil hřbitov, že to stejně vědí. A že když se nepřiznám, půjdu na celu. Abych si to prý všechno pořádně rozmyslel,“ prohlásil Glotzmann, který při prvním výslechu po svém zadržení odmítl, že by měl s vandalstvím cokoliv společného.

Na svém trval i poté, co mu policisté oznámili, že se jeho dva zatčení kamarádi přiznali. Po noci strávené v policejní cele Glotzmann požádal o výslech, během kterého svou výpověď změnil. Tentokrát již přiznal, že na hřbitově byl, i když odmítl samotné ničení hrobů.

„Byl jsem na tom psychicky špatně. Nevěděl jsem, co se děje. Přiznal jsem se, abych se dostal ven a začal to řešit. Proto jsem podepsal doznání k tomu, co jsem neudělal,“ prohlásil Glotzmann. Také jeho dva kolegové svá přiznání později odůvodnili psychickým policejním nátlakem.

Okresní soud v Ostravě kvůli výslechu dalších svědků včerejší jednání odročil.

Osvobozeni, ale…

Co se týká samotného hřbitovního vandalství, zde již padl první verdikt. Okresní soud v Opavě vloni na podzim Glotzmanna, Šímu i Pelanta zprostil obžaloby. Soudce tehdy kritizoval práci opavských vyšetřovatelů, v jejichž spise se objevila řada nedostatků.

Navíc neexistoval jedinými přímý důkaz o vině mladíků.

Později se dokonce ukázalo, že v období, kdy mělo dojít k ničení hrobů, byli obžalovaní s kamarády v nákupním centru, kde kupovali víno. Potvrdil to kamerový záznam z hypermarketu. S osvobozujícím rozsudkem však nesouhlasil státní zástupce, který se odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě.

Ten rozhodnutí opavského soudu zrušil a nařídil nové hlavní líčení.