Strach, zoufalství, nervozita. To vše se dalo vyčíst z tváře Karla Gini, který na jaře tohoto roku rozhořčeně redakci líčil, v jakém je jeho rodina nebezpečí. Tehdy měli obyvatelé domu čelit rasistickým útokům, při kterých jim měl neznámý pachatel vhodit tři zápalné lahve do domu na Rybářské ulici v Opavě.

Uprostřed kolotoče vyšetřování, sbírání důkazů a svědectví přibyl ještě zapálený kontejner poblíž domu. Nyní, s odstupem několika měsíců, vše vypadá jinak.

Přesvědčivý Giňa nebyl zřejmě při fingovaném rasistickém útoku příliš důkladný. Policistům se tak díky tomu podařilo zjistit, že lahve vhodil do domu on sám. Jak redakci řekl tiskový mluvčí krajské policie Stanislav Sobol, neprokázalo se, že se jedná o trestný čin.

„Policie předala případ přestupkové komisi v Opavě,“ podotkl. Podle tiskového mluvčího opavské radnice Jana Šindlera potvrdilo přestupkové oddělení magistrátu zjištění Policie České republiky.

„Na základě předaných podkladů požádalo dotčeného v celé kauze o podání vysvětlení. Vysvětlení odpovídalo podkladům policie a obviněnému byla proto udělena sankce podle příslušných předpisů,“ potvrdil s tím, že konkrétnější být nemůže.

To, že si Romové vhodili do domu zápalné lahve sami, tušili dopředu i samotní Opavané. Chyběly však důkazy. Za zmínku bezesporu stojí i Giňův nedávný výstup v naší redakci. Tehdy redakci neprávem nařkl, že si dovolila napsat, že vhozené lahve jsou jeho dílem.