O případu jsme vás informovali zde.

„Kde budou? Nejspíš na Ukrajině, v Česku tedy určitě ne. Nějaká zlodějská banda je ukradla na zakázku. To je hypotéza nás zemědělců. Jak se dříve kradli přes polskou hranici koně, tak se nyní přes polskou hranici kradou luxusní auta a traktory,“ uvedl jeden ze zemědělských manažerů, který si však přeje zůstat v anonymitě.

Podle jeho slov zloději kateřinské zemědělce okradli záměrně právě nyní v době žní, kdy se po silnicích pohybuje zemědělská technika i v noci, takže hluk velkých strojů nikoho nepřekvapí. Podle policie je však „polská hypotéza“ jen jednou z variant, s nimiž vyšetřovatelé pracují.

„Vše šetří a řeší se ve spolupráci s ostatními kriminálkami v kraji. Konkrétní stopu nemáme,“ přiznal opavský policejní mluvčí René Černohorský. Žádné informace o ukradených strojích nemá ani jeden z majitelů Kateřinské zemědělské a. s. Josef Ševčík. „Budeme se muset poohlédnout po nových traktorech. Na podzim je budeme potřebovat,“ podotkl Ševčíks tím, že se dále nechce k případu vyjadřovat.

O tom, že traktory značky John Deere a TR Fendt Favorit 920 Vario přejely z Kateřinek do Polska, je víceméně přesvědčen i vedoucí jednoho zemědělského servisu, který se mezi zemědělci pohybuje. „Za Kateřinskou zemědělskou a. s. už je jen pole. A když ty traktory odsud odjížděly ve čtyři ráno, nikdo to nemusel slyšet,“ uvedl.

Podle jeho mínění traktory dojely „po svých“ až na Ukrajinu, neboť pro svou velikost jsou obtížně přepravovatelné třeba na návěsech. „Zloději nechají nějaký čas ukradené stroje stát na opuštěném místě a čekají, zda si pro ně majitel nepřijde. U některých mašin je totiž GPS, podle něhož se dá stroj přes satelit najít. Pokud vím, tak tyto traktory GPS neměly,“ doplnil.

Třináctitunové kolosy mohli podle mínění oslovených odvézt jen profesionálové, kteří je umí obsluhovat. O tom, jak drzí museli být, svědčí, že vnikli do uzamčeného areálu po přestřižení napínacích drátů pletiva a rozpletení plotu. Krádež údajně zachytila kamera a na záznamu je vidět už jen odjíždějící traktory, které prorazily plot.

U oplocení jsou zřetelně viditelné stopy terénního vozu, kterým pachatelé zřejmě přijeli. A ještě něco: traktory musely být určeny pouze pro zemědělce, protože pro práci například v lomu nejsou stavěny.

Případ budeme dále sledovat.

Zuzana Urbánková, Roman Brhel