K soudu přišel jako obžalovaný, odcházel jako nevinný. Alespoň prozatím. Pochybnosti o vině totiž vyústily do zproštění obžaloby. Třicetiletý Jiří Feidl byl obviněn ze sexuálního vydírání a jeho případ projednával tento týden senát okresního soudu v dalším hlavním líčení.

Loni v listopadu a letos v lednu měl přepadnout celkem čtyři ženy a osahávat je. (Pozn. redakce: O těchto případech naše redakce průběžně informovala.)

Pro nedostatek důkazů byl tento drobný muž zproštěn obvinění a státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal.V dubnovém hlavním líčení svědčily tři poškozené a pouze jedna z nich určila obžalovaného jako pachatele.

Další tři tuto možnost buď rovnou odmítly, nebo zpochybnily. Feidl se k činu nejprve doznal, a potom své přiznání zase odvolal. Zdůvodnil to údajným nátlakem ze strany vyšetřujícího policisty, který ho měl k přiznání nutit výhrůžkami.

U včerejšího hlavního líčení hovořila poslední svědkyně, která si podle svých slov už prakticky na nic nepamatovala. Nebyla schopná určit výšku ani věk útočníka a vysvětlovala to leknutím a tmou.

Další svědek potvrzoval Feidlovo alibi na jeden z dnů, kdy k přepadení došlo. V té době měl být spolu s ním v bytě jeho sestry, které hlídal děti.

„Je to kamarád a nechci uškodit jemu ani sobě. Proto říkám jen to, co vím,“ uvedl na dotazy. Státní zástupce upozornil na rozpory mezi svědkovou výpovědí současnou a z přípravného řízení. Vznesl i námitky proti způsobu vyhotovení znaleckého posudku, který znalkyně udělala jen na základě soudních spisů.

„Nemáme žádnou jistotu, že obžalovaný tyto skutky spáchal, a k projednání jsme toho měli v ruce hodně málo. K dispozici nebyl žádný usvědčující materiál, a šlo pouze o výpověď poškozených, ze kterých obžalovaného jako pachatele označila pouze jedna,“ uvedl předseda senátu Vladimír Polášek ve zdůvodnění zprošťujícího rozsudku. Případem se po odvolání státního zástupce bude zabývat Krajský soud v Ostravě.