Přestože svědkové nahlásili, že má pacient poraněnou hlavu a je v bezvědomí, nebyla to pravda. Muž byl při vědomí, a dokonce měl i tolik sil na to, aby napadl přivolaného lékaře. Tak přesně takovýto příběh se odehrál loni ve Vítkově.

„Jednalo se o cizího státního příslušníka, s nímž byl problém se domluvit. Záchranáři muže na nosítkách přesunuli do sanitního vozu, kde jej začal lékař vyšetřovat. Značně opilý muž však se však náhle zvedl a lékaře fyzicky napadl,“ popisuje událost tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.

„Chytil ho za paži, začal s ním smýkat po ambulantním prostoru a pokoušel se na něj dosáhnout i druhou rukou. Lékaři se podařilo vysmeknout a uniknout ze sanitky,“ pokračuje. Další členové posádky podle jeho slov mezitím přivolali policejní hlídku, která za chvíli přijela a útočníka zpacifikovala.

„Za přítomnosti policistů byl pacient dovyšetřen. Lékař poté rozhodl o jeho transportu na chirurgickou ambulanci k vyloučení možného poranění. Policisté záchranáře a agresora doprovodili do nemocnice a následně i na protialkoholní záchytnou stanici, kde byl muž nakonec umístěn,“ řekl Humpl.

Lékařův nepříjemný zážitek skončil v tomto případě jen několika podlitinami. Drtivá většina napadení se podle Humpla odehrává za spoluúčasti alkoholu ve večerních a nočních hodinách. „Verbální agrese ze strany pacienta či lidí v jejich okolí, kteří jsou přítomni na místě události, je poměrně častým jevem. K fyzickému napadení dochází na Opavsku poměrně vzácně. V rámci našeho kraje jsou však regiony, kde je situace horší,“ vysvětluje s tím, že na území Moravskoslezského kraje v posledním roce a půl řešili několik takových událostí.

„Minimálně dvě z nich skončily zraněním našich záchranářů a v soudní síni,“ podotkl. Jak dále zmínil, k napadením dochází často při zásazích posádky v restauračních zařízeních, na diskotékách či zábavách. „Záchranná služba se snaží těmto situacím předcházet. Kromě školení v této oblasti u našich zaměstnanců je to samozřejmě o jejich profesní zkušenosti a také o spolupráci s policií. Máme vytipovány rizikové lokality a noční podniky,“ pokračuje.

Uvedl také, že pokud operátorka pojme podezření na možnost ohrožení posádky, kterou vysílá, přivolává na místo zároveň policii. „Pokud tedy víme, že vyjíždíme na místo, kde je rvačka a zranění, nebo do bytu, v němž se nachází pacient bodnutý nožem, nečekáme na příjezd záchranářů k samotné události, nýbrž rovnou žádáme o přítomnost policejní hlídky. Tak, aby naši pracovníci měli krytá záda,“ vysvětlil a dodal, že pochopitelně ne ve všech případech je riziko možno odhadnout předem.

„Jestliže se již do konfliktní situace posádka na místě dostane, volí ústup a vyčká na příjezd policie,“ řekl. K tomu, že by opavský záchranář musel podat na pacienta trestní oznámení, podle Humpla za poslední roky nedošlo.