Dvojice mimo jiné kradla v ulici Palackého v Opavě a pak také na území Markvartovic, Píště, Rohova, Slavkova, Služovic, Vřesiny, Březové, Domoradovic, Holasovic, Horní Lhoty, Lesních Albrechtic, Litultovic, Malých Hoštic a také Melče.

K prvnímu případu došlo už někdy na začátku září minulého roku. Mladší ze zlodějů tehdy použil univerzální klíč k tomu, aby se dostal do technologické místnosti základnové stanice společnosti. A to konkrétně v budově jedné ze základních škol v Ostravě-Přívoze.

Zde odpojil elektroinstalaci a odcizil elektrické zemnící vodiče, kabelová oka a zemnící lišty. Při dalších krádežích zůstal princip stejný. Dvojice pachatelů se do technologických místností dostávala vždy díky univerzálnímu klíči.

Postupně tak mizely elektrické zemnící vodiče různých délek a typů, měděné zemnící lišty, měděné zemnící kostky, zemnící spojky, koaxiální kabely, bezpečnostní navijáky a také kovová oka, která sloužila k uchycení kabelů.

Zloději řádili na různých místech. Kromě základních škol kradli na střechách panelových a bytových domů, v průmyslových oblastech, zemědělských objektech a škodě dokonce neušly ani kostely v Ostravě-Svinově, Slezské Ostravě, obcích Dobrá, Janovice anebo Stará Ves nad Ondřejnicí.

Při dopadení pachatelů opavští policisté a kriminalisté úzce spolupracovali s kolegy z Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje.

„Pachatelé zcizovali elektromateriál, který následně odevzdávali do sběren druhotných surovin a inkasované peníze si rozdělovali mezi sebou a dále je používali pro svou osobní potřebu. Protiprávní činností majetkového charakteru tak způsobili celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši nejméně 225 tisíc korun," uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.