Zmar, vztek a nechuť do další umělecké činnosti. Tak by se v rychlosti daly shrnout pocity zakladatele Kovárny Milostovice Ondřeje Gély, jenž s dalšími kolegy na výrobě mravenců tvrdě dřel několik měsíců. Jejich práce byla tím nejlepším možným způsobem zhodnocena na letošním setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které se každoročně koná na Helfštýně. Mezi plastikami mravenci obsadili první místo.

„Jsem z toho pořád hodně špatný. Pokládám si otázku, jestli naše práce má smysl. Všude ve světě mají k podobným věcem úctu a obdivují je. Snad jenom u nás se může stát něco podobného. Jsem strašně znechucen," uvedl umělecký kovář Ondřej Géla.

.

Vlevo: Detail mravenčích plastik.
Vpravo: Zloději mravence odstřihli u nožiček, kterými byli přichyceni k velkému kameni. foto: archiv Kovárny Milostovice

Krádež na zakázku?

Hotové dílo mravenců zakoupil majitel Restaurace u Arboreta Jiří Rýž a vystavil ho v areálu svého restauračního zařízení. Kovových mravenčích plastik bylo celkově osm. Hned dvě z nich měly v kusadlech nerezová vejce. Zloději kradli v noci z neděle 15. na pondělí 16. září. Mravence odstřihli u nožiček, jimiž byli přichyceni k velkému kameni původem z Hradce nad Moravicí.

A co víc, ještě se pokusili vloupat do samotné restaurace skrze letní výčep. Dovnitř se však naštěstí nedostali. „Kdo ví, jestli je někdo vyrušil nebo si všimli pohybového čidla a zabezpečujícího zařízení celého objektu," poznamenala provozní Restaurace u Arboreta Bohumila Volná.

Celková škoda na mravencích přesáhla 120 tisíc korun. Všechno ukazuje na to, že lupiči moc dobře věděli, co dělají, a s největší pravděpodobností kradli na zakázku. Každý z mravenců totiž vážil odhadem dvě kila. Ve sběrně by si proto moc nepřilepšili.

„Když Hefaiston skončil, zaznamenali jsme zvýšenou poptávku po mravencích. Dostali jsme dotaz, jestli by se dali zhotovit a tak dále. V souvislosti s tím, co se před nedávnem stalo, je to skutečně divné. Do šrotu by to mohl dát jen, s prominutím, pitomec," zkoušel hledat spojitosti Ondřej Géla.

Trojice podezřelých v tmavém vozu Volkswagen Golf

Informace ohledně odcizených mravenců se především díky Bohumile Volné začaly šířit neskutečně rychle. Brzy se dokonce přihlásil svědek, který si den před krádeží všiml na místě činu třech podezřelých osob.

„Mělo se jednat o tři mladíky, kteří přijeli ve voze VW Golf tmavé barvy. Mravence si údajně měli fotit na mobil. Jeden prý dokonce prohlásil, že to nebude nic jednoduchého," pokračovala dále provozní poškozené restaurace, jež po podezřelých začala pátrat na vlastní pěst a došla k určitým závěrům: „Oslovila jsem kvůli tomu spoustu lidí. Dostalo se ke mně, že toto vozidlo i s trojicí mladíků bylo spatřeno u garáží v Těšínské ulici v Opavě."

Pokud skutečně jde o nějaké vodítko nebo jen nic neznamenající náhodu, se v tuto chvílí můžeme pouze dohadovat. Policie potenciálním pachatelům zatím na stopě není. „Žádné nové informace v tomto případu nejsou," mínil tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Mravence chválili i entomologové

Pro milostovickou kovárnu je to obrovská rána. Přece jenom, i když už za dobu své existence vyrobili několik skvostů, mravenci v Novém Dvoře patřili k dílům, na něž mohli být nejvíce hrdí. Na osmi plastikách tvrdě makali přibližně půl roku.

„Bylo to celé mravenčí společenství. Od dělníků až po krále s královnou. Strašně dlouho jsme si hráli s proporcemi. Snažili jsme se o to, ať je jejich podoba co nejvěrnější realitě. Dostalo se nám obrovské pochvaly od veřejnosti, a dokonce i od entomologů," vzpomínal Ondřej Géla.

Restaurace u Arboreta by zloděje chtěla za každou cenu dopadnout. Proto vyzývá veřejnost ke spolupráci. „O případné odměně vedoucí k odhalení pachatelů uvažujeme, neboť umělecké dílo má nejen pro nás nesmírnou hodnotu, ale hlavně za ním stojí neskutečné množství práce, nápadů a lidského umu. S postupem času nabývá na hodnotě, neboť je to jediný kus a originál," zamyslela se Bohumila Volná.

Pokud o ukradených mravencích víte něco bližšího, určitě se ozvěte na e-mail Restaurace u Arboreta: restaurace.arboretum@seznam.cz.

Petr Dušek