Nejnovější případ je z neděle. Pracovník ochranky Lidlu v Dukelské ulici na dispečink Městské policie Opava oznámil, že skupinka asi pěti mladých lidí se krátce před třetí hodinou odpolední dopustila krádeže.

Na kamerách dohledového systému byly brzy zachyceny osoby, které odpovídaly popisu. Hlídka okamžitě vyrazila na místo a zadržela je v křižovatce ulic Olomoucké a Provaznické. Jednalo se o čtyři muže a ženu ve věku od osmnácti do třiadvaceti let z Opavy, Březové a Velkých Heraltic.

„Při osobní kontrole podezřelých osob se u nikoho nic nenašlo, pouze u místního jednadvacetiletého muže patnáct kusů čokolád. Dotyčný byl převezen služebním vozidlem zpět na prodejnu, kde pracovník bezpečnostní služby zakročujícím strážníkům potvrdil, že se jedná o pachatele drobné krádeže a že zboží přesahující hodnotu 520 korun, které měl u sebe, pocházelo z prodejny," popisovala tisková mluvčí opavské městské policie Petra Stonišová.

Krádeží se dopouští jedni a ti samí

K další poměrně čerstvé krádeži došlo před několika dny v supermarketu v Těšínské ulici v Opavě. Dvaatřicetiletý zloděj z Opavy se ven pokoušel pronést krabici s dvaasedmdesáti čokoládami za více než tři tisíce korun.

Vzhledem k tomu, že za zboží neměl v úmyslu zaplatit, v odchodu mu bránila ochranka, které vyhrožoval fyzickým napadením. Pachatel nakonec utekl pryč a čokolády před marketem odhodil. Policisté ho ovšem později dopadli a zjistili, že za podobné protiprávní jednání mu opavský soud vyměřil sedmiměsíční trest, který si doposud neodpykal.

Tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský potvrdil, že této trestné činnosti se ve velké míře opakovaně dopouští většinou ti stejní pachatelé.

„Krádeže v supermarketech v současnosti řešíme snad každý den. Co se týká čokolád, zloději se soustředí hlavně na ty dražší, které pak třeba za polovinu prodávají dále. Při lustraci policisté často přijdou na to, že krádež mají na svědomí jedny a tytéž osoby, které třeba v posledních třech letech byly za obdobnou trestnou činnost souzeny," uvedl dále.

Vše by se mělo hlásit

A právě z toho důvodu se i ukradené čokolády vyplatí hlásit, protože pachatel může být například v podmínce a při recidivě ho čeká tvrdší trest.

„V minulosti jsme se setkávali s tím, že ochranka zloděje zadržela v prodejně, řešila to domluvou a na policii nebylo nic oznámeno. To se naštěstí v poslední době změnilo a vše se hlásí. I krádež zboží v hodnotě do pěti tisíc korun je recidiva," upozorňoval René Černohorský, podle něhož by lidé měli být obezřetní na to, co, kde a od koho kupují:

„Lehce by se tak mohli dostat do problémů se zákonem. Měli by mít všeobecný přehled a uvědomit si, kolik daná čokoláda v obchodě stojí a za kolik je prodávána od člověka, který ji patrně ukradl."

Drobné krádeže v supermarketech a nákupních centrech ovšem nejsou pouze o čokoládách, někteří zcizují i jiné zboží, a to hlavně pro vlastní potřebu. „Jedná se o různé jídlo, třeba salámy či sýry," uzavřel René Černohorský.