První krádež se v Opavě řešila zhruba před třemi týdny. Všechno nasvědčuje tomu, že zloděj či zloději měli vůz zaparkován v podzemní garáži bytového domu vytipovaný. Záměrně vyhodili pojistky, aby fotobuňka nespustila světlo, v důsledku čehož by mohli být zachyceni kamerami okolních vozidel.

Auto dokázali vyvézt ven, a jaký byl jeho další osud, zatím zůstává nezodpovězenou otázkou.

Druhý obdobný trestný čin na sebe nenechal dlouho čekat. Pachatel se tentokrát zaměřil na sídlištní parkoviště v ulici Bílovecké, která se nachází v Kylešovicích. Zde se neoprávněně zmocnil Škody Octavie v šedé metalíze, roku výroby 2012 s SPZ 9T7 2257 v hodnotě 320 tisíc korun.

Čtyřiatřicetiletý poškozený majitel přišel také o dětskou autosedačku, různé osobní doklady a platební kartu. Policie žádala veřejnost o spolupráci. Jestliže víte, kde by se ukradený vůz mohl nacházet, případně znáte totožnost zloděje, ozvěte se na policejní číslo 974 737 651 anebo na tísňovou linku 158. Oběma případy se zabývá policie.

„Zjišťuje se, jestli spolu souvisí a jedná se o téhož pachatele, anebo jestli byli pachatelé různí. V Opavě pracuje speciální tým policistů, který se zaměřuje na krádeže motorových vozidel a je v úzkém spojení s ostravskými kriminalisty.

Snaží se zjistit, kdo za krádežemi stojí a jaký byl osud odcizených aut. Jestli například putovaly do zahraničí,“ komentoval tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský a vzápětí ještě dodal: „Žádáme veřejnost, aby byla obezřetná. Pokud si například všimnete, že parkoviště obchází podezřelé osoby, zkontaktujte policii.“

Ze statistik, které zveřejnil internetový portál Automix.cz, vyplývá, že škodovky, konkrétně přímo octavie, byly v loňském roce nejkradenějším typem aut v České republice. Celkově šlo o 1 206 kusů.

„Vozidel značky Škoda je u nás velké množství a je pravda, že v minulosti se pachatelé soustředili většinou na ně. Odcizená vozidla mohla být dále prodána i na náhradní díly,“ upozorňoval René Černohoský.

A právě s tímto nešvarem se Opavsko potýkalo před dvěma a půl roky. Drzost pachatelů neznala mezí. V lednu 2015 ze škodovek začaly mizet kapoty. Snad k nejbizarnějšímu případu došlo v Olomoucké ulici před vstupem do Slezské nemocnice, kdy někdo přímo za bílého dne odmontoval kapotu a masku ze Škody Fabie, kterou odvezl pryč.

Pár dní nato stejná část stejného typu automobilu zmizela i z jedné zahrady ve Štěpánkovicích. Zde byl vůz zaparkován přímo u rodinného domu.