Je to tak rozšířený jev, že kolemjdoucí se jen zřídkakdy nad ním pozastaví. Pravda je ale taková, že jakýkoliv odpad vhozený do popelnice se stává majetkem města. Jeho následné vybírání je tedy krádeží ať už z jakéhokoliv důvodu.

Spousta lidí přitom ani netuší, že se jedná o přestupek. Pokuta za něj může převýšit i částku z prodaného papíru.

„Sousedka každý den vybírá papír z domovní popelnice. Objíždí i okolní domy a papír vozí na kole do sběrny. Osobně mi to nevadí, proč by si nemohla přivydělat?" uvedla opavská důchodkyně, která si nepřála být jmenována.

„Bohužel, i my se ve statutárním městě Opavě setkáváme s nešvarem rozšířeným v téměř všech městech České republiky a totiž masivním vybíráním papíru z kontejnerů na tříděný odpad, a to určitými skupinami obyvatelstva. Například v Opavě si zloději papíru nakradou tolik, že to sráží dolů celková čísla vytříděného odpadu," uvedl provozně-technický náměstek opavských technických služeb Martin Girášek.

„Nepomůže ani rostoucí množství plastů a skla. Pokles hmotnosti tříděného odpadu je způsoben právě masovým vybíráním kontejnerů s papírem. Ve statutárním městě Opavě jej odhadujeme zhruba na 600 tun ročně," dodal.

A ve sběrnách samozřejmě nemají žádný důvod papír nepřijmout. Na rozdíl od kovů za něj dostanou občané peníze přímo na ruku. „Ze škol vozili třeba až čtyři sta kilo papíru. Chodí i bezdomovci s kočárky a vozíky. Nechodí pravidelně, ale podle toho, kolik se jim toho podaří nasbírat.

V průměru asi dvakrát do týdne donesou papír až po dvaceti kilech," uvedl Erich Jačmenka ze sběrny společnosti Ritschny v Obloukové ulici s tím, že je u nich cena stabilní kilo novin a časopisů za korunu čtyřicet. V jiných sběrnách ale mívají akce, kdy kilo koupí i za dvě koruny.

Viníky se samozřejmě snaží dopadnout Městská policie. „O těchto krádežích víme a evidujeme je. Nejedná se o trestný čin, takže viníkovi hrozí pokuta do jednoho tisíce korun. Při zahájení správního řízení pak dva a půl tisíce korun," informovala tisková mluvčí opavských strážníků Petra Stonišová.

Zlodějům se tedy jejich lup mnohdy ani nevyplatí.

Klára Jarošová, Barbora Halbová